• Práva a povinnosti rodičov

        • Práva a povinnosti rodičov

           

          Rodičia, iní zákonní zástupcovia žiakov, bývalí žiaci školy, ostatní občania, zástupcovia organizácií pôsobiaci v obvode školy sa dobrovoľne združujú v RZ. Združenie rodičov je významnou formou aktívnej účasti občanov na riešení otázok výchovy detí a mládeže a na riadení škôl a výchovných zariadení.

          Práva zákonných zástupcov žiakov

                    Zákonný zástupca má právo:

           

               1)  na slobodnú voľbu školy  pre svoje dieťa

               2)  žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole poskytovali žiakom vedomosti v súlade s princípmi a cieľmi  Zákona Národnej rady SR č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon)v znp.

          1. oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy a školským poriadkom
          2. byť informovaný o výchovno- vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa

               5)   na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní

               6)   zúčastniť sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy

               7)  vyjadriť sa k výchovno-vzdelávaciemu  programu  školy prostredníctvom  orgánov školskej samosprávy

          1. byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy

               9)  byť písomne upozornený na  porušenie  školského poriadku svojho dieťaťom

             10)  v prípade pochybnosti o správnosti klasifikácie v jednotlivých predmetoch na konci prvého a druhého polroka  požiadať do troch dní odo dňa, keď bolo žiakovi vydané vysvedčenie, o komisionálne preskúšanie svojho dieťaťa

           

           

          Povinnosti zákonných zástupcov žiakov

           

          Zákonný zástupca žiaka je povinný:

                   1)  vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností,

                   2)  dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,

                   3)  dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,

                   4)  informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,

                   5)  nahradiť škodu, ktorú žiak zavinil,

                   6) pri porušení školského poriadku dieťaťom zákonný zástupca písomne potvrdí, že si je vedomý tohto porušenia a možných následkov,

                   7) V prípade, že žiak si donesie do školy veci, ktoré sú proti školskému poriadku a bude s nimi zaobchádzať počas prítomnosti v škole, budú mu uvedené predmety  odobraté a vrátené len zákonnému zástupcovi žiaka, ktorý písomne potvrdí upozornenie, že si je vedomý porušenia školského poriadku a možných následkov.

           

                     Požiadavky na verejnosť

          1. Každý návštevník, ktorý vstúpi do objektu školy, je povinný ohlásiť sa u vedenia školy a uviesť účel návštevy.

          2. Verejnosti  je dovolené vstupovať do priestorov školy počas vyučovania a po vyučovaní po dohode s vedením školy.

           

           

          1. Úlohy Občianskeho združenia pri ZŠ s MŠ, Motešice 77

           

          1. Poskytovať škole materiálnu pomoc  pri zlepšovaní školského prostredia.
          2. Poskytovať škole finančnú pomoc pri zabezpečovaní mimoškolských a mimotriednych  podujatí.
          3. Plniť podľa potreby ďalšie úlohy v prospech školy, predovšetkým pri zabezpečovaní školskej dochádzky a  pri školskom vzdelávaní .
          4. Pomáhať škole pri spolupráci s firmami a inými organizáciami.
          5. Podporovať úsilie učiteľov o trvalé a hlboké vedomosti žiakov, o výchovu žiakov k disciplíne.
          6. Pomáhať škole pri výchove žiakov, predovšetkým v mimotriednej a mimoškolskej činnosti.
          7. OZ nezasahuje do výchovno–vzdelávacieho procesu školy, ale pomáha vytvárať podmienky pre jeho priaznivý priebeh a podporuje ho.
          8. Rodičom a iným osobám  nie je dovolené vstupovať počas vyučovania do priestorov školy a školského klubu bez povolenia riaditeľa školy, alebo jeho zástupcom.

           

          1. Spolupráca školy a rodiny

           

          1. Škola sústavne informuje rodičov o správaní a prospechu žiaka. Jedným z prostriedkov je elektronická žiacka knižka a printová žiacka knižka -do nej sa vpisujú iba dôležité oznamy.
          2. Učiteľ oznamuje rodičom nielen nepriaznivé správy o ich deťoch, ale aj kladné hodnotenia a pochvaly. Forma zápisu v žiackej knižke musí byť premyslená a taktná.
          3. Pred zápisom do žiackej knižky učiteľ vždy zváži, či v danom prípade nie je vhodnejší osobný kontakt s rodičmi – napr. rozhovor na triednej schôdzke, oznam rodičom cez žiacku knižku, pozvanie rodičov do školy...
          4. Ak majú rodičia pochybnosti o správnosti klasifikácie, môžu do troch dní odo dňa, kedy sa dozvedeli výslednú známku, požiadať riaditeľa školy, aby bol žiak preskúšaný pred komisiou.

           

          1. Ospravedlnenia žiakov rodičmi a lekárom

           

          1. Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní, je jeho zákonný zástupca povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti a to:
          2. osobne
          3. telefonicky – triednemu uť´čiteľovi, alebo vedeniu školy
          4. Neprítomnosť žiaka v škole ospravedlňuje jeho zákonný zástupca, ale najviac v trvaní 5 za sebou idúcich pracovných dní bez potvrdenia lekára.
          5. Neprítomnosť žiaka v škole ospravedlní zákonný zástupca písomne do dvoch dní po nástupe žiaka do školy po absencii.  Ak žiak nepredloží ospravedlnenie v tomto termíne, považuje sa neprítomnosť žiaka za neospravedlnenú.
          6. Ak neprítomnosť žiaka trvá viac  ako 5 po sebe nasledujúcich pracovných dní, je potrebné lekárske potvrdenie alebo iný úradný doklad( nie potvrdenie od rodiča). Vo výnimočných prípadoch, najmä ak ide o častú neprítomnosť žiaka v škole, môže škola vyžadovať takéto doklady aj pri kratšej neprítomnosti žiaka v škole.
          7. Za dolnú hranicu priestupku sa považuje vymeškanie  100 hodín v zmysle Metodického pokynu v nadväznosti na  Usmernenie MŠ SR č.1100/1991-2 , ak je podozrenie na záškoláctvo. Pri podozrení zo záškoláctva vydá kurátor opatrenie, že rodič nesmie dieťa ospravedlňovať( opatrenie platí 1školský rok).

          Ak žiak vymeškáva vyučovanie a je predpoklad , že do ukončenia polroku školského roku to bude viac ako 100 hodín je potrebné podať oznámenie rodičom, následne ich predvolať a potom dať oznámenie na príslušný obecný úrad. Tento postup je potrebné dodržať na základe dodatku Z.z. č. 416/2001

          1. Ak bol žiak neospravedlnene neprítomný za polrok  v školskom roku na jednej  vyučovacej hodine, udelí žiakovi pokarhanie triedny učiteľ.
          2. Ak bol žiak neospravedlnene neprítomný za polrok  v školskom roku na dvoch až troch  vyučovacích hodinách, udelí žiakovi pokarhanie riaditeľ školy. V tomto prípade riaditeľ školy oznámi túto skutočnosť rodičom školy a pozve ich na pohovor.
          3. Ak bol žiak  neprítomný za polrok v školskom roku opakovane na viac ako 4 vyučovacích hodinách alebo viac ako 2 vyučovacie dni a jeho neprítomnosť nie je ospravedlnená, udelí žiakovi riaditeľ školy zníženú známku zo správania. Riaditeľ oznámi túto skutočnosť rodičom školy a pozve ich na pohovor, z ktorého sa vyhotoví zápisnica.
          4. Neospravedlnenú neúčasť žiaka na vyučovaní trvajúcu viac ako 15 hodín v mesiaci oznámi riaditeľ školy obecnému úradu, kde má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt, pretože sa to podľa platných zákonov  považuje za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky.

          Ak rodič potrebuje uvoľniť žiaka zo závažných rodinných dôvodov z vyučovania na jeden deň, požiada o to písomne triedneho učiteľa. Ak rodič potrebuje uvoľniť žiaka zo závažných rodinných dôvodov z vyučovania na 2 a viac dní, požiada o to písomne riaditeľa školy. Uvoľnenie z vyučovania nadobúda platnosť kladným vyjadrením riaditeľa školy a nie podaním žiadosti zákonným zástupcom.

           

           

           

           

          Rodič je povinný...

          - Prihlásiť školopovinné dieťa na zápis do školy a dbať o to, aby dochádzalo do školy pravidelne a včas. Za neplnenie tejto povinnosti môže rodič alebo zákonný zástupca dostať pokutu až 100 euro.

          - Oznámiť spôsob plnenia povinnej školskej dochádzky na škole mimo SR do 15 dní.

          - Ospravedlniť neprítomnosti žiaka na vyučovaní bez zbytočného odkladu, v odôvodnených prípadoch predložiť lekárske potvrdenie o chorobe. Za priestupok sa považuje, ak zákonný zástupca ohrozuje výchovu a vzdelávanie maloletého, najmä ak dieťa neospravedlnene vynechá viac ako 100 vyučovacích hodín.

          - Ak rodič prihlási žiaka na dochádzku do školského klubu, dbá, aby dochádzal pravidelne a včas uhrádzal príspevok na čiastočnú úhradu nákladov.

          - Rodič by mal utvoriť učiteľom podmienky na individuálne vyučovanie žiaka, ktorý je oslobodený od povinnosti dochádzať do školy.

          - Rodič by mal zabezpečiť dieťaťu druh a množstvo školských pomôcok nevyhnutných pre riadny priebeh vzdelávacieho procesu.

          - Rodič by sa mal zúčastňovať na schôdzach rodičovských združení.

          - Rodič by mal predkladať návrhy na zlepšenie podmienok výchovno-vzdelávacieho procesu.

           

          Rodič má právo na...

          - poskytnutie bezplatného vzdelávania v štátnych školách, v iných ako štátnych za úhradu,
          - vzdelávanie svojho dieťaťa bez diskriminácie,
          - informácie o škole ako je koncepčný zámer rozvoja školy - varianty, projekty, počty žiakov v triedach, materiálno-technické vybavenie, správu o výchovno-vzdelávacej činnosti za predchádzajúci školský rok,
          - prijatie svojho dieťaťa do základnej školy aj mimo školského obvodu, v ktorom má trvalé bydlisko so súhlasom riaditeľa školy,
          - integrovanie svojho dieťaťa a teda individuálny prístup vo výchove a vzdelávaní,
          - odklad začiatku povinnej školskej dochádzky svojho dieťaťa o jeden školský rok,
          - povolenie pre svoje dieťa plniť povinnú školskú dochádzku mimo územia Slovenskej republiky,
          - požiadať o komisionálne preskúšanie svojho dieťaťa, ak má pochybnosti o správnosti klasifikácie,

          - slovné hodnotenie svojho dieťaťa, ak takýto návrh podporí vyučovacích väčšina zákonných zástupcov,
          - úplné a presné informácie o výchovno-vzdelávacích výsledkoch žiaka, jeho dochádzke do školy,
          - účasť na vzdelávacom procese po dohode s riaditeľom školy,
          - oboznámenie s vnútorným poriadkom školy, upravujúcim práva a povinnosti žiaka,
          - vyriešenie podnetov, sťažností,

          - vydanie potvrdenia o návšteve školy, odpisu vysvedčenia.