• Zmeny v MŠ

• Čo sa mení v materskej škole

- Stávajú sa súčasťou školskej sústavy.
          - Výchova a vzdelávanie sa  riadi štátnym vzdelávacím programom pre materské školy inovovaný ISCED 0; platný od 1. septembra 2016.  Vypracovaný vlastný školský vzdelávací program (ŠkVP) pre ISCED 0 má názov "Zvedavček".
          -  Počet detí v triedach a počty tried určuje zriaďovateľ:
          - Môžu sa zriaďovať samostatné triedy a materské školy pre nadané  talentované deti.
          - Upravuje sa výška príspevku na čiastočnú úhradu nákladov  v MŠ  zriadených obcami  vo VZN.

- Rodičia detí v poslednom ročníku pred nástupom do základnej školy za ne neplatia príspevok na čiastočnú úhradu nákladov.

Dotácie v materských školách

Žiak predškolského zariadenia (od veku 2 rokov), ktorý žije v rodine, ktorej sa poskytuje pomoc  v hmotnej núdzi alebo ak jedna dvanástina celkového príjmu rodiny v minulom kalendárnom roku nepresiahla hranicu životného minima, má nárok na dotáciu na stravu.

Žiak predškolského zariadenia, ktorý má v nasledujúcom školskom roku nastúpiť do 1. ročníka základnej školy, a ktorý žije v  rodine, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi alebo ak jedna dvanástina celkového príjmu rodiny v minulom kalendárnom roku nepresiahla hranicu životného minima, má nárok na dotáciu na
          učebné pomôcky.

Dotácia na školské pomôcky - Kto má nárok

Dieťa navštevujúce základnú alebo špeciálnu základnú školu, ak žije v rodine, ktorej celkový príjem nepresahuje výšku životného minima. Príspevok dostanú všetky deti, ak je na príslušnej škole minimálne 50 percent žiakov z rodín odkázaných na dávky v hmotnej núdzi.
              Dotáciu na školské pomôcky by mali dostávať aj deti v materských školách, ak majú v nasledujúcom školskom roku nastúpiť do 1.ročníka základnej školy.

Výška dotácie   Dotáciu možno poskytnúť najviac vo výške  33 euro ročne na dieťa. vyplácať ju možno preddavkovo polročne, a to do 25. septembra na prvý polrok školského roka a do 25. februára na druhý polrok školského roka.
          Čo musíte urobiť:
          - rodič musí škole oznámiť, že príjem rodiny nepresahuje sumu životného minima a priniesť potvrdenie o jeho výške,
          - škola zozbiera žiadosti a zoznam žiakov spolu s ich prospechom odovzdá svojmu zriaďovateľovi,
          - obec alebo iný príslušný subjekt požiada príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o dotáciu na štipendium, stravu a školské potreby a priloží zoznamy žiakov,
          - úrad zoznamy skontroluje a pošle príslušnú sumu zriaďovateľovi, ktorý peniaze použije v spolupráci so školou.

Dotácia na stravu  - Kto má nárok

Dieťa navštevujúce predškolské zariadenie, základnú alebo špeciálnu základnú školu, ak žije v rodine, ktorej celkový príjem nepresahuje výšku životného minima.

Výška dotácie
              Na každé hlavné jedlo prispieva štát sumou najviac 1 euro na jeden stravovací deň. Rodič musí doplácať len 0,1 euro. Výšku určuje zriaďovateľ školy.
              Ak je cena obeda po zaplatení príspevku rodičom nižšia ako
          1 euro, môže škola zvyšnú sumu použiť na iné jedlo (desiata alebo olovrant v materských školách),
          Čo musíte urobiť:

- obec alebo iný príslušný subjekt požiada príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o dotáciu a priloží zoznamy žiakov,