• Dodatok k školskému poriadku

• Základná škola s materskou školou, Motešice 77, 913 26 Motešice

Dodatok č. 1. k Školskému poriadku pre ZŠ, ktorý bol prerokovaný a schválený pedagogickou radou dňa 20.04. 2015

Čl. 3.

Kritériá na hodnotenie dochádzky a správania žiakov

Triedny učiteľ navrhuje známku zo správania, napomenutie triednym učiteľom, pokarhanie triednym učiteľom a pokarhanie riaditeľom školy. Počas školského roka je povinný prehodnocovať správanie žiakov so všetkými pedagogickými pracovníkmi prostredníctvom pedagogickej rady. Známku zo správania schvaľuje riaditeľ školy po prerokovaní na klasifikačnej porade.

1. Napomenutie triednym učiteľom je možné udeliť za skutky žiaka, ktorými sú najmä:

1. a)1-5 neospravedlnených vyučovacích hodín
          2. 3 poznámky v klasifikačnom zázname v časti  poznámky k práci žiakov
          3. c)jednorazové neslušné správanie sa voči učiteľom a pracovníkom školy
          4. jednorazové nevhodné správanie sa voči spolužiakom / branie osobných vecí, posmievanie, používanie vulgárnych výrazov)
          5. ojedinelé nenosenie základných pomôcok do školy ( písacie potreby, úbor na TSV alebo TEV, pomôcky na VYV, žiacka knižka)

2. Pokarhanie triednym učiteľom je možné udeliť za skutky žiaka, ktorými sú najmä:

1. 6 – 10 neospravedlnených vyučovacích hodín
          2. 6 poznámok v klasifikačnom zázname
          3. menšie priestupky voči školskému poriadku ( neprezúvanie sa, ničenie školského majetku, použitie mobilného telefónu na vyučovacej hodine a v priestoroch školy)
          4. opakované neslušné správanie sa voči učiteľom a pracovníkom školy
          5. opakované nevhodné správanie sa voči spolužiakom / branie osobných vecí, posmievanie, používanie vulgárnych výrazov)

3. Pokarhanie riaditeľom školy je možné udeliť za skutky žiaka, ktorými sú najmä:

1. 11 – 15 neospravedlnených vyučovacích hodín
          2. časté nevhodné správanie sa v škole aj mimo nej( ničenie majetku, krádeže)
          3. závažnejšie porušovanie školského poriadku( úmyselné ublíženie spolužiakovi, použitie mobilného telefónu na vyučovacej hodine)
          4. 9 poznámok v klasifikačnom zázname
          5. nájdenie nevhodných predmetov v aktovke žiaka, ktoré nesúvisia s vyučovacím procesom( alkohol, cigarety, omamné látky)

4. Zníženú známku zo správania o 1 stupeň  na 2 (uspokojivé) je možné udeliť za skutky

1. 16 -20 neospravedlnených vyučovacích hodín
          2. 12 poznámok v klasifikačnom zázname
          3. úmyselné používanie vulgárnych výrazov voči učiteľom a zamestnancom školy, voči spolužiakom, úmyselné podvádzanie na vyučovaní
          4. úmyselné poškodzovanie školského a verejného majetku, krádež do 15 € v priestoroch školy, alebo na akciách organizovaných školou
          5. fajčenie, pitie alkoholu, drogovanie v priestoroch školy, alebo na akciách organizovaných školou
          6. úmyselné použitie mobilného telefónu na vyučovacej hodine s cieľom podvodu, nahrávania a pod.
          7. za prepisovanie údajov v žiackej knižke

5. Zníženú známku o II. stupne na 3 ( menej uspokojivé) je možné udeliť za skutky

1. 20 – 60 neospravedlnených vyučovacích hodín
          2. 15 poznámok v klasifikačnom zázname
          3. krádež v hodnote od 16€ do 50€ v priestoroch školy, alebo akciách organizovaných školou
          4. šikanovanie a úmyselné ubližovanie spolužiakom
          5. neustále opakovanie závažných priestupkov a mravných pokleskov
          6. opätovné úmyselné používanie mobilného telefónu, napriek dôraznému upozorneniu učiteľa

6. Zníženú známku zo správania o III. stupne( neuspokojivé) je možné udeliť za skutky

1. nad 60 neospravedlnených hodín
          2. opakované šikanovanie a ublíženie na zdraví
          3. 18 poznámok v klasifikačnom zázname
          4. účasť na krádeži, krádež nad 50 € v priestoroch školy, alebo na akciách organizovaných školou.

Komisionálne skúšky:

A: môže navrhnúť triedny učiteľ ak žiak vymeškal v danom polroku aktuálneho školského roku viac ako 150 vyučovacích hodín a nie je možné ho v jednom predmete( alebo viacerých predmetoch) za daný polrok klasifikovať,

B: môže navrhnúť zákonný zástupca dieťaťa a to písomnou odôvodnenou žiadosťou doručenou riaditeľovi školy, ktorý o nej rozhodne. Uvedenú žiadosť je oprávnený rodič podať v lehote do 3 pracovných dní od konania klasifikačnej porady,

C: môže navrhnúť zákonný zástupca dieťaťa, ktoré študuje mimo územia SR a to písomnou odôvodnenou žiadosťou doručenou riaditeľovi školy, ktorý o nej rozhodne. Uvedenú žiadosť je rodič povinný podať  v lehote najneskôr do 31. mája daného kalendárneho roku. Komisionálne skúšky je možné vykonať v čase od. 1. do 5. júla a od 25. augusta do 31. augusta daného kalendárneho roku.

5.2. Povinnosti rodičov a zákonných zástupcov

Zákonný zástupca je povinný

C: Ospravedlnenie žiaka z vyučovania

1. Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní, je jeho zákonný zástupca povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti a to:
          • osobne
          • telefonicky na čísle: 032/6594224.
          1. Neprítomnosť žiaka v škole ospravedlňuje jeho zákonný zástupca, ale najviac v trvaní 2 dni za mesiac. Nad uvedený počet dní je možné ospravedlniť neprítomnosť žiaka na základe písomnej žiadosti doručenej riaditeľovi školy, ktorý o uvoľnení z vyučovania rozhodne.
          2. Neprítomnosť žiaka v škole viac ako dva dni v mesiaci je možné len na základe dokladu o lekárskom vyšetrení.

Kritériá prejednané a schválené na pracovnej porade dňa: 20.04. 2015

Predložené Rade školy : 25. 06. 2015

..........................................

Mgr. Iveta Jatzová, riaditeľka ZŠ s MŠ