- ISCED O
- Dodatok ISCED 0
- ISCED 0 - ŠkVP 2014
- ISCED I a 2
- Dodatky 1,2,3 pre ISCED IaII
- Dodatok pre školský rok 2012/2013
- Školský vzdelávací program a koncepcia ďaľšieho rozvoja školy
- EKOŠKOLA -Školský vzdelávací program pre ISCED 1 a ISCED 2 - základné vzdelávanie,2013/2014
- ŠkVP 2014/2015
- inovovaný Školský vzdelávací program
- Vzdelávanie podľa VARIANTU A
- i ŠkVP 2016/2017
- ZVEDAVČEK- iŠkVP ISCED 0
- inovovaný Školský vzdelávací program 2017/2018
- inovovaný Školský vzdelávací program 2018/2019
- ŠkVP 1920
- ŠKVP 2021,2022
- ŠkVP Zvedavček inovovaný
- ŠkVP- Ekoškola 2023-24
inovovaný Školský vzdelávací program
Motto:
V ochrane prírody hľadajme skutočné hodnoty života,
poznávajme prírodu,
ľudí a
hlavne seba samého ..
škr. : 2015/2016
Názov ŠVP: ISCED 1- Primárne vzdelávanie
Názov ŠkVP: ŠkVP pre 1. stupeň základného vzdelávania
Názov ŠVP : ISCED 2 – Nižšie stredné vzdelávanie
Názov ŠkVP : ŠkVP pre nižšie stredné vzdelanie
Dĺžka štúdia : 4 roky/ 5 rokov
Vyučovací jazyk : slovenský
Študijná forma : denná
Druh školy : štátna
Predkladateľ
Názov školy : Základná škola s materskou školou
Adresa : 913 26 Motešice 77
IČO : 361 25 920
Riaditeľ školy : Mgr. Iveta Jatzová
Koordinátor pre tvorbu ŠkVP : Mgr. Iveta Jatzová
Ďalšie kontakty : e- mail : skola@zsmotesice.edu.sk
č.t. 032/659 42 24
Zriaďovateľ :
Názov: Obec Motešice
Adresa : 913 26 Motešice
Kontakty : č. t. 032/659 42 21
Dopĺňa ŠkVP zo dňa 1.9.2014
Prerokované a schválené pedagogickou radou: 25.08.2015
Predložené rade školy : 25.08. 2015
Platnosť inovovaného ŠkVP : 1.9.2015
Podpis riaditeľa ZŠ s MŠ
Mgr. Iveta Jatzová
Obsah:
- Všeobecná charakteristika školy
1.1 Veľkosť školy........................................................................................... 4
1.2. Vybavenie školy........................................................................................ 4
1.3 Charakteristika pedagogického zboru ...................................................... 4
1.4 Projekty, medzinárodná spolupráca......................................................... 5
1.5.Spolupráca s rodičmi................................................................................. 6
1.6. Spolupráca s inými subjektmi a organizáciami ....................................... 6
1.7. SWOT analýza školského zariadenia........................................................ 7
1.8. Priestorové a materiálno-technické podmienky školy pre uskutočňovanie
ŠkVP......................................................................................................... 14
1.9. Škola, ako životný EKO -priestor .......................................................... 14
2. Charakteristika Školského vzdelávacieho programu
2.1 Zameranie školy............................................................................... 15
2.2 Ciele školského vzdelávacieho programu...................................... 15
2.3 Výchovné a vzdelávacie stratégie školy ........................................ 17
2.4 Profil absolventa ............................................................................. 19
2.5. Zabezpečenie výučby pre žiakov so špeciálnymi potrebami....... 22
2.6 Začlenenie prierezových tém.......................................................... 23
2.7. Školský učebný plán ........................................................ 26
3. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia žiakov a autoevaluácia školy
3.1 Hodnotenie práce žiakov .................................................................37
3.2 Hodnotenie pedagogických zamestnancov .....................................45
3.3 Autoevaluácia školy........................................................................ 46
4. Príloha: Vzdelávanie podľa variantu A
I. Všeobecná charakteristika školy
1.1 Veľkosť školy
Základná škola s materskou školou, Motešice 77 je súčasťou výchovno-vzdelávacej sústavy. Od 1.1.2002 má základná škola právnu subjektivitu a je príspevkovou organizáciou. Materská škola a základná škola boli samostatné subjekty. 1.9.2008 sa subjekty zlúčili a vytvorili jeden, ktorý bol zaradený do siete škôl pod názvom Základná škola s materskou školou, Motešice 77. Zriaďovateľom ZŠ s MŠ je Obec Motešice. ZŠ s MŠ patrí pod Spoločný školský úrad v Bánovciach nad Bebravou. Je spádovou školou s menej ako 200 žiakmi,do ktorej dochádzajú žiaci z obcí: Bobot, Horňany , Neporadza, Peťovka a Petrova Lehota.
V areáli školy je hlavná budova , telocvičňa a školská jedáleň s materskou školou. K výučbe telesnej výchovy ako aj k záujmovej činnosti športového zamerania slúžia dve betónové ihriská(volejbalové a basketbalové). Okolie školy je upravované. Zelené trávnaté plochy sú oddelené stromovým porastom. Pred školou je park s listnatým porastom. Za školou je trávnatá plocha s jabloňovými stromami a školský pozemok so záhonmi na pestovanie liečivých bylín.
V škole sú vytvorené podmienky pre žiakov so špeciálnymi výchovno- vzdelávacími potrebami. Je zriadená učebňa pre integrovaných žiakov. Nemáme zabezpečený bezbariérový prístup a potrebné úpravy v triedach a hygienických zariadeniach.
- Bezpečnosť pri vyučovaní
V priestoroch školy sú zabezpečené bezpečné a zdraviu vyhovujúce podmienky. Bezpečné podmienky zabezpečujeme pravidelnými kontrolami tried, chodieb, telocvične a školského areálu. Podľa plánu BOZP prebiehajú revízie zariadení odbornými pracovníkmi. Bezpečnostný technik periodicky zaškoľuje zamestnancov školy v oblasti bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a proti požiaru. Na triednických hodinách a predmetoch výchovného zamerania vedieme žiakov k osvojeniu pravidiel bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci v škole, pri športe a záujmovej činnosti, pri výletoch a exkurziách a pri pobyte v prírode pri účelových cvičeniach a didaktických hrách.
- Vybavenie školy
Základná škola s materskou školou je školou je umiestnená v dvoch budovách. Budova základnej školy je dvojposchodová a patrí k nej rozľahlý pozemok. Na prízemí sú 3 triedy pre a na druhom poschodí jedna trieda pre prvý stupeň, ktoré sú vybavené bezkriedovými tabuľami. V triede pre žiakov 1. ročníka je dataprojektor a notebook pre učiteľa. Na prízemí je novozriadená učebňa Techniky. V priestoroch učebne sú umiestnené pracovné stoly a skrine s pracovnými nástrojmi, Učebňu je potrebné ešte vybaviť ostatnými potrebnými pomôckami. Prvé a druhé poschodie slúži pre druhý stupeň. Okrem tried je na prvom poschodí umiestnený Školský klub detí, odborná počítačová učebňa a jazyková učebňa pre prvý stupeň.Jazyková učebňa prvého stupňa je vybavená notebookom, dataprojektorom a interaktívnou tabuľou. Odborná počítačová učebňa na prvom poschodí je vybavená 13 počítačmi, dataprojektorom a interaktívnou tabuľou. Kmeňová učebňa pre žiakov 5. ročníka
je vybavená bezkriedovou tabuľou, dataprojektorom a notebookom. Na druhom poschodí budovy je odborná učebňa jazykov, Geografie, prírodovedná učebňa a čitáreň.Nová učebňa pre integrovaných žiakov so základnou výbavou slúži pre individuálny prístup podľa druhu ich znevýhodnenia.
Jazyková učebňa je vybavená 20 tabletmi, dataprojektorom a interaktívnou tabuľou s ozvučením. Okrem jazykov sa v učebni vyučujú pomocou interaktívnych programov aj iné predmety : biológia, chémia, fyzika a geografia. Čitáreň využívame hlavne pri výučbe slovenského jazyka a literatúry, dejepisu, náboženskej a etickej výchovy. Čitáreň je multimediálnou učebňou, ktorá je zariadená dataprojektorom, interaktívnou tabuľou s ozvučením na premietanie filmov. Organizujeme v nej besedy, výstavy a súťaže. Učebňa pre integrovaných žiakov je vybavená počítačmi s programami na preverovanie vedomostí modernými metódami. V geografickej učebni sú pomôcky na moderné vyučovanie Biológie, Environmentálnej výchovy a Geografie. Učebňa je vybavená dataprojektorom, interaktívnou tabuľou a 7 počítačmi. V dvoch triedach máme umiestnený klavír. Tieto triedy slúžia na vyučovanie hudobnej výchovy.
Kabinetné zbierky je potrebné každý rok doplňať. V spolupráci s rodičovským združením sme dokúpili potrebné učebnice pre vyučovanie jazykov. Našim cieľom je vytvoriť vhodné podmienky pre moderné, tvorivé a pútavé vyučovanie .
V samostatnej budove v areáli školy je materská škola a zariadenie školského stravovania. Materská škola má samostatný vchod od autobusového nástupišťa. Prevádzku tvorí šatňa. 2 triedy, hygienické zariadenie pre deti a pre personál, átrium na odkladanie hračiek. Jedna učebňa je vybavená LCD- televízorom, interaktívnou tabuľou, dataprojektorom a počítačom s tlačiarňou. Vdruhej učebni je LCD- televízor, notebook, magnetická a bezkriedová tabuľa. Učebne, spálňa a šatňa je vybavená vhodným a veku primeraným nábytkom. Do jedálne je bezbarierový vstup z oboch tried. Kútik pre deti z materskej školy je vybavený vhodným nábytkom. Areál materskej školy je upravený a vybavený preliezkami, hojdačkami a pieskoviskom. Pre žiakov základnej a materskej školy slúži altánok v areáli školy. Sme spoločným subjektom a preto postupne modernizujemepredprimárne vzdelávanie, primárne a nižšie stredné vzdelávanie. Areál upravujeme tak, aby boli vytvorené bezpečné a zdraviu vyhovujúce podmienky .
1.4.Charakteristika pedagogického zboru.
Pedagogický zbor tvorí 20 pedagogických zamestnancov. V základnej škole vyučuje
15, v školskom klube detí 1 a v materskej škole 4 pedagógovia. Učitelia v materskej škole majú požadovanú kvalifikáciu zameranú na Elementárnu a predškolskú pedagogiku. Na prvom stupni vyučujú štyri učiteľky s kvalifikáciou pre prvý stupeň. Jeden pedagogický zamestnanecpredprimárneho vzdelávania má kvalifikáciu aj na Anglický jazyk pre 1. stupeň a jeden pedagogický zamestnanec pre Informatiku na 1. stupeň. Náboženskú výchovu v treťom ročníku vyučuje kňaz a v ostatných kvalifikovaná učiteľka s aprobáciou Náboženská výchova a Etická výchova.
Na druhom stupni vyučuje 9 učiteľov. Na 1. a 2. stupni pri vyučovaní pomáha asistent učiteľa, ktorý spĺňa požadované predpoklady na výkon asistenta. Predmety sa vyučujú kvalifikovane. Nekvalifikovaní učitelia sú len v cudzom jazyku Nemecký jazyk a Fyzika. Učitelia druhého stupňa majú v prevažnej miere kvalifikáciu pre prírodovedné predmety(Biológia, Environmentálna výchova, Geografia, Chémia a Matematika) a preto aj orientácia našej školy
je environmentálna. Environmentálnu problematiku začíname zaraďovať už do predprimárneho vzdelávania, nakoľko pedagogickí zamestnanci v MŠ sú pro- environmentálni.
V škole pôsobí výchovný poradca, asistent učiteľa, zástupkyňa pre základnú školu, zástupkyňa pre materskú školu, vychovávateľka v Školskom klube a riaditeľ.
1.5.Projekty, medzinárodná spolupráca
Projekty:
Škola podporujúca zdravie - „ Dnešný hit – zdravo žiť“
Digitalizácia školstva „ Digipédia“
Modernizácia učebného obsahu „ Planéta vedomostí“
Cezhraničná spolupráca – Proškoly.cz „ Aktívna škola“
Zvyšovanie kvality vzdelávania na ZŠ „ e- Testovanie“
Podpora multimediálnej výchovy „Multimediálna učebňa“
Podpora výučby jazykov „ Digiškola“
Nové metódy vo vzdelávaní „Aktivizujúce metódy vo vzdelávaní“
Inovatívne prvky vo vyučovaní ANJ “Nové trendy vo vyučovaní ANJ“
Moderné prvky vo vyučovaní na ZŠ „ Modernizácia výchovno vzdelávacieho procesu“
Dlhodobé projekty :
Projekt environmentálneho zamerania „ Na ceste k zelenej škole „
Elektronické partnerstvá cez internet „ e- Twinning“
1.6. Spolupráca s rodičmi a inými subjektami
V našej škole pracuje Rodičovské združenie, ktoré podporuje aktivity školy. Mnohé aktivity športové, kultúrne ako aj výlety a exkurzie podporuje finančne. Rodičia komunikujú s pedagogickými pracovníkmi na schôdzkach rodičovského združenia alebo na pohovore po prizvaní zákonného zástupcu žiaka do školy. Najväčší záujem o komunikáciu pozorujeme u rodičov žiakov, ktorí navštevujú predprimárne vzdelávanie a prvý stupeň základnej školy. Vo vyšších ročníkoch je komunikácia „rodič – učiteľ“ individuálna.Spolupráca rodičov žiakov so zdravotným znevýhodnením je dobrá a preto je možné ich požiadavky rešpektovať a vychádzať im v ústrety .
Spolupráca školy s rodičmi
Základná škola s materskou školou :
■ zapája rodičov do aktivít školy
■ ponúka rodičom spoluprácu pri formulovaní zásadných zmien pri prevádzke školy
■ dáva možnosť spolurozhodovať a pomáhať pri závažnejších zmenách v škole
■ spolupracuje s podpornými rodičovskými orgánmi školy ( ZR, RŠ )
■ monitoruje príčiny prechodného alebo trvalého nezáujmu rodičov o aktivity školy
v súvislosti s prospechom a správaním ich dieťaťa
■ hľadá spôsoby motivácie a obnovenia spolupráce
Spolupráca s inými organizáciami
Základná škola s materskou školou spolupracuje s :
● obecnými úradmi okolitých obcí a hlavne s obcou Motešice pri realizácii športových
a kultúrnych podujatí
● Urbariátmi Bobotská Lehota a Bobot 1 pri realizácii projektu Zdravá výživa
● Poľovníckym združením Machnáč pri ochranárskych aktivitách ( zber gaštanov, kŕmenie
zvierat )
● kresťanským združením Slovenský orol pri organizovaní športových aktivít
Spolupráca školy s rodičovskou verejnosťou
Základná škola s materskou školou :
◘ sa aktívne podieľa na verejnom živote obce
◘ organizuje obecné a mikroregionálne aktivity
◘ zapája sa do spoločenských, kultúrnych a športových podujatí organizovaných obcou,
alebo na úrovni regiónu
1.7. SWOT analýza školského zariadenia
Analýza silných a slabých stránok, možností a ohrození
Silné stránky
Slabé stránky
Koncepcia školy
Koncepcia školy
Koncepcia ZŠ s MŠ je stanovená podľa reálnych možností výchovy a vzdelávania .
Sme subjekt, ktorý vznikol zlúčením ZŠ a MŠ a nie sú ešte zjednotené vzdelávacie ciele oboch subjektov.
Postupujeme podľa plánov a ich plnenie sa pravidelne vyhodnotí na konci školského roka v celoročnej správe.
V škole prevládajú pedagógovia s aprobačným predmetom Matematika, nekvalifikovane sa vyučuje Nemčina a Fyzika.
V koncepcii je vytvorený priestor na rozširujúce učivo v základných predmetoch
a ponuka nových predmetov s možnosťou získania praktických zručností na základe teoretických vedomostí.
Na základe reálneho záujmu o jednotlivé formy záujmových aktivít sa otvárajú záujmové útvary. Spolupracujeme s Umeleckou školu v Trenčianskych Tepliciach a realizujeme vzdelávanie v odbore hudobný nástroj, výtvarný odbor a moderný tanec.
Zo strany rodičovskej verejnosti registrujeme malý záujem o vedenie záujmových útvarov.
Škola pracuje projekte Zdravá škola, e-Twinning, Aktívna škola a na malých environmentálnych projektoch.
Materiálne vybavenie
Materiálne vybavenie
Vo všetkých kmeňových triedach a odborných učebniach je nový nábytok.
Po rekonštrukcii kabinetov je prostredie vyhovujúce z hľadiska bezpečnosti ochrany zdravia pri práci.
Zariadenie priestorov je zastaralé.
V štyroch triedach sú nainštalované tabule pre alergikov( bez používania kriedy).V ostatných kmeňových učebniach je upravený povrch kriedových tabúľ.
5 učební je vybavených interaktívnou tabuľou. Vyučujú sa v nej predovšetkým jazyky a predmety prírodovedného zamerania : Biológia, Geografia, Chémia a Fyzika. Druhá interaktívna tabuľa je v PC učebni. Tretia je v multimediálnej učebni. Štvrtá je jazykovom laboratóriu s tabletmi a piata v jazykovej učebni prvého stupňa.
Okrem programových pomôcok sme doplnili kabinetné zbierky o nové nástenné obrazy a magnetické aplikácie na Matematiku, Slovenský jazyka prírodovedné predmety
Pre vyučovanie prírodovedných predmetov chýba vybavenie (laboratórne vybavenie pre Biológiu- nie je dostatočný počet mikroskopických súprav )
V priestoroch školy je čitáreň so žiackou knižnicou. V tejto miestnosti sa konajú besedy, súťaže a slúži ako učebňa Slovenského jazyka a literatúry. Knižnica bola doplnená o nové tituly.
V žiackej knižnici je málo odbornej a náučnej literatúry.
Vybavenie kabinetu telocviku loptovým materiálom sa nám podarilo vďaka sponzorským príspevkom organizátorov súťaží.
Interiér telocvične potrebuje rekonštrukciu
(podlaha, obloženie stien). Na budove je potrebná výmena okien .
Rekonštrukciou vonkajších športových plôch (volejbalové a basketbalové ihrisko ) sa vytvoril priestor na realizáciu športových hier v rámci vyučovania telesnej výchovy a mimoškolskej záujmovej činnosti.
V areáli chýba multifunkčné ihrisko s bežeckými dráhami a doskočiskom.
Školský klub detí je súčasťou hlavnej budovy školy. Nové priestory umožňujú žiakom ŠKD využívať priestory čitárne, PC- učebňa učebne s interaktívnou tabuľou v popoludňajších hodinách k vzdelávacej i záujmovej činnosti. Boli dokúpené hračky, spoločenské hry a koberec a nový nabytok.
Do prevádzky materskej školy sa zakúpili nové pracovné zošity a knihy pre realizáciu predprimárneho vzdelávania. Triedy sú vybavené novým nábytkom, postieľkami a didaktickou technikou. Vonkajšie prostredie bolo upravené a vybavené.
Aplikácia súčasných moderných trendov
Aplikácia súčasných moderných trendov
Všetci zamestnanci absolvovali základný počítačový kurz.. Niektorí absolvovali špecializačné a aktualizačné vzdelávania. PGZ v MŠ absolvovali kvalifikačné vzdelávania.
V učebni pre integrovaných žiakov sú 2 PC s programom na realizáciu individuálneho prístupu k žiakom podľa stupňa a druhu zdravotného znevýhodnenia. Do učebne je zavedený internet. Je možne aplikovať programy v plnom rozsahu
IKT sa využíva v jednotlivých predmetoch pri realizácii projektového vyučovania.
Internetové pripojenie je často poruchové. Dataprojektory a PC dodané v projektoch nie sú v požadovanej kvalite.
Obnovili sme počítačovú učebňu o nové počítače.
PC nie sú ešte v základnej výbave každého kabinetu.
Manažment školy je vybavený a zručný v aplikácii IKT v praxi.
Škola poskytuje IKT aj pre mimoškolskú a záujmovú činnosť.
Predmet informatika je v 2. -9.ročníku rozšírený o 0,5 hodiny týždenne.
Pre žiakov 1.stupňa je každý rok otvorený počítačový krúžok.
Škola úspešne pracuje na nových projektoch, ktoré sa jej darí realizovať.
Získala nedostačujúce finančné granty na realizáciu projektov.
Práca so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Práca so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Škola sa už viac rokov aktívne pracuje na vypracovaní systematického individuálneho plánu práce so žiakmi so špeciálnymi výchovno- vzdelávacími potrebami.
Spolupracujeme s rodičmi a špeciálnymi pracovníkmi v PPP v Bánovciach nad Bebravou a v Trenčíne.
Slabá spolupráca je zo strany rodičov.
Snažíme sa o pravidelnú a systematickú spoluprácu s rodičmi integrovaných žiakov .
Nie je dostatočná metodická pomoc škole v tejto oblasti.
Ekonomika školského zariadenia
Ekonomika školského zariadenia
Všetky prevádzky školského zariadenia pravidelne kontrolujú a prehodnocujú čerpanie rozpočtu a hľadajú riešenia.
Výška rozpočtu nepokrýva náklady.
Prijali sme opatrenia na zníženie prevádzkových nákladov.
Musíme odstraňovať poruchy, ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie pri práci zamestnancom a žiakom.
Škola má vypracovaný postup na znižovanie nákladov v nasledujúcom období.
Nie sú vyčlenené originálne kompetencie v dostatočnej výške pre prevádzku školských zariadení ( MŠ, ŠJ, ŠKD) a kapitálové výdavky na správu budov.
Modernizácia školského zariadenia
Modernizácia školského zariadenia
Škola a jej prevádzky majú vypracovaný plán postupnej modernizácie.
Nedostatok financií spomaľuje proces modernizácie.
Postupne sa realizuje rekonštrukcia kabinetov, tried a odborných učební.
Rekonštrukčné práce sú len lokálne, nie celoplošné.
Upravuje a modernizuje sa pracovné prostredie učiteľov a žiakov.
Obmedzené finančné prostriedky nedovoľujú v rekonštrukcii pokračovať.
Klíma,
atmosféra v kolektíve zamestnancov
Klíma,
atmosféra v kolektíve zamestnancov
Pracovná atmosféra v kolektíve je dôkazom, že boli jasne stanovené ciele školy.
Tvorivosť, akčnosť, flexibilita prináša výsledky v podobe úspešných umiestnení školy v súťažiach, olympiádach a pod.
Nedostatok finančných prostriedkov na ohodnotenie kvalitnej práce.
Pravidelné hodnotenie aktivít na pracovných poradách.
Možnosť ďalšieho vzdelávania a doplnenie kvalifikácie.
Pre starších členov kolektívu je to demotivujúce. Vznikajú obavy zo straty zamestnania a znižovanie úväzkov.
Pracovné vzťahy v kolektíve
Pracovné vzťahy v kolektíve
Vzťahy v kolektíve sú tvorivé.
Konfliktné situácie sú riešiteľné.
V snahe vytvoriť čo najlepšie podmienky pre ďalšie vzdelávanie zamestnancov, sa tvorí napätie , ktoré má negatívny dopad na pracovné vzťahy.
Zamestnanci sa dokážu dohodnúť.
Zamestnanci školského zariadenia dodržiavajú normy školského zariadenia.
Tvorivá atmosféra a rôznorodosť v názoroch
umožňujú vytvoriť správne riešenia problémov.
Úroveň spolupráce školského zariadenia s rodičmi
Úroveň spolupráce školského zariadenia s rodičmi
Škola zapája rodičov do aktivít školy
Mnohí rodičia nemajú záujem o akcie v škole.
Ponúka rodičom spoluprácu pri formulovaní zásadných zmien pri prevádzke školy.
Rodičia pristupujú k spolupráci pasívne.
Dáva možnosť spolurozhodovať a pomáhať pri závažnejších zmenách v škole.
Spolupracuje s podpornými rodičovskými orgánmi školy ( ZR, RŠ )
Monitoruje príčiny prechodného alebo trvalého nezáujmu rodičov o aktivity školy v súvislosti s prospechom a správaním ich dieťaťa.
Záujem o spoluprácu je vždy iba na podnet pedagóga.
Hľadá spôsoby motivácie a obnovenia spolupráce.
Spolupráca je veľmi zriedkavá.
Spolupráca s inými organizáciami
Spolupráca s inými organizáciami
Spolupracuje s obecnými úradmi okolitých obcí a hlavne s obcou Motešice pri realizácii športových a kultúrnych podujatí.
Urbariáty Bobotská Lehota a Bobot 1 pomáhajú pri realizácii projektu Zdravá výživa.
Poľovnícke združenie Machnáč pomáha škole pri ochranárskych aktivitách (zber gaštanov, kŕmenie zvierat )
S kresťanským združením Slovenský orol spolu organizujeme športové aktivity.
Spolupráca školy s rodičovskou verejnosťou
Spolupráca školy s rodičovskou verejnosťou
Škola sa aktívne podieľa na verejnom živote obce .
Organizuje obecné a mikroregionálne aktivity.
Nie vždy sa podarí zladiť záujmy rodičovskej verejnosti a školského zariadenia.
Zapája sa do spoločenských, kultúrnych a športových podujatí organizovaných obcou, alebo na úrovni regiónu
Žiaci z iných obcí sa nezúčastňujú podujatí v sobotu a v nedeľu, nakoľko nemajú vhodné autobusové spoje.
Na webovej stránke prezentuje aktivity školy vo vyučovacom i mimoškolskom čase.
V regióne Machnáč je pomalé pripojenie na internet.
Príležitosti
Ohrozenia
Kompetencie školy
Kompetencie školy
Vypracovať Školský vzdelávací program a vymedziť špecifiká školského zariadenia. A zachovať základnú školu s materskou školou v sieti škôl.
Školy sú normatívne financované na žiaka . Nie je možné vytvoriť vhodné koncepcie bez obmedzení a zreteľom na počet žiakov.
ŠkVP umožňuje špecifikáciu zamerania školy podľa výberu a kvalifikačnej základne pedagogického zboru školského zariadenia.
Klesajúci počet žiakov vedie k vytvoreniu jednej triedy na druhom stupni . Nevyskytujú sa paralelné triedy.
Zvyšujú sa nároky na vedomostnú úroveň žiakov. Cieľ je naučiť žiakov aplikovať teoretické vedomosti.
Nedostatok nových učebníc a pomôcok, ktoré zodpovedajú ISCED I, ISCED II.
Aplikácia súčasných moderných trendov
Aplikácia súčasných moderných trendov
Ďalšie vzdelávanie pedagógov a aplikácia vzdelávacích programov vo vyučovaní..
Podpora rekvalifikačného a doplňujúceho vzdelávania učiteľov.
Problém pri organizácii vyučovacieho procesu v dôsledku neprítomnosti pedagógov v zamestnaní.
Spolupráca so školskými zariadeniami, ktoré majú skúsenosti s realizáciou inovačných metód vo vyučovacom procese.
Zabezpečiť kvalifikovaných pedagógov cudzieho jazyka a fyziky.
Nadbytočný počet učiteľov matematiky.
Klíma,
atmosféra v kolektíve zamestnancov
Klíma,
atmosféra v kolektíve zamestnancov
Vytvoriť kolektív, ktorý chce spolupracovať na tvorbe ŠkVP,nových projektoch a podieľať sa spoločne na úspešnej realizácii cieľov školy.
Možnosť finančného ocenenia aktívnych a tvorivých učiteľov kolektívu.
Nedostatok financií v rozpočte.
Ekonomika školského zariadenia
Ekonomika školského zariadenia
V spolupráci s obcou(zriaďovateľom ZŠ s MŠ) snaha o realizáciu projektov na obnovu a rekonštrukciu budov školského zariadenia ( ZŠ,ŠJ )
Pri súčasnom stave budov sa budú musieť vyčleniť finančné prostriedky na čiastočné opravy.
Efektívne využívanie priestorov, poskytnutie vybavených odborných učební k besedám a iným akciám v spolupráci s obcou a tak získať mimorozpočtové finančné dotácie k realizácií projektov.
Práca so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Práca so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Zabezpečiť špeciálneho pedagóga pre potreby ZŠ aj MŠ v kmeňovej škole.
Nedostatočná spolupráca rodičov so špeciálnym pedagógom v Bánovciach nad Bebravou
Zintenzívniť spoluprácu s CPPP v Bánovciach nad Bebravou.
Motivovať rodičov žiakov so zdravotným znevýhodnením k spolupráci.
Zamerať sa viac na prácu s talentovanými žiakmi a vypracovať koncepciu rozvoja talentov
Modernizácia školského zariadenia
Modernizácia školského zariadenia
Vypracovať a presadzovať projekty na získanie finančných prostriedkov z EÚ zamerané na rekonštrukciu a modernizáciu
školských zariadení.
Súčasný stav budov školského zariadenia
vyžaduje úplnú rekonštrukciu .
Pri nedostatočných finančných prostriedkoch na údržbu priestorov dochádza k škodám.
Do plánu obce zaradiť modernizáciu a rekonštrukčné práce školského zariadenia ako prioritu.
Spolupráca školy s rodičovskou verejnosťou
Spolupráca školy s rodičovskou verejnosťou
Zlepšiť spoluprácu školy a rodiny (komunikácia s triednymi učiteľmi, výchovným poradcom)
Abstinuje záujem o komunikáciu zo strany rodičov, časté ospravedlňovanie absencie rodičmi.
Spoločné podujatia rodičov a zamestnancov školy.
Na akciách sa zúčastňujú zriedka.
Vymedzenie povinnosti rodičov a ich vzťah ku školu.
Aktívna spolupráca s rodičmi zdravotne znevýhodnených a integrovaných žiakov
Nepravidelnosť v návšteve CPPP, alebo iných špecialistov.
1.8. Priestorové a materiálno- technické podmienky školy pre uskutočňovanie ŠkVP
- odborná prírodovedná učebňa (6 počítačov s pripojením na internet, s pomôckami pre
výučbu prírodovedných predmetov: Biológia, Fyzika,
Chémia)
- odborná geografická učebňa – vybavená Interaktívnou tabuľou, 7 PC pripojených na
internet, multifunkčná tlačiareň
- jazykové laboratórium - s interaktívnou tabuľou, dataprojektorom, 20 tabletov, notebook
- jazyková učebňa pre 1. stupeň- dotyková interaktívna tabuľa s notebookom
- multimediálna učebňa s čitárňou- interaktívna ozvučená tabuľa s notebookom
- učebňa pre potreby telesnej výchovy so špeciálnou úpravou podlahy( vybavená
náradím a pomôckami pre športové hry)
- priestor pre záujmovú činnosť detí ( školský klub)
- priestor pre predprimárne vzdelávanie (2 učebne MŠ)
- priestory pre vzdelávanie žiakov ( kmeňové učebne)
- priestory pre mimoškolskú športovú činnosť ( ihriská v areáli školy)
- priestor školského stravovania ( školská jedáleň)
- priestory pre prípravné práce učiteľa, odkladanie pomôcok, zasadnutia PK ( kabinety)
- priestory pre vedenie školy, výchovného poradcu a špeciálneho pedagóga ( 2 počítače s pripojením na internet)
- priestory pre pedagogických a nepedagogických zamestnancov. zborovňa- PC s pripojením na internet a tlačiareň
- priestory určené na hygienu žiakov a zamestnancov školského zariadenia(WC, umyváreň)
- priestor na odkladanie obuvi a odevov žiakov a zamestnancov (šatňa)
- priestor na vyučovanie Techniky
- školský pozemok pre tvorbu životného prostredia
1.9. Škola, ako životný EKO - priestor
▪ na chodbách sú umiestnené kontajnery na separovaný odpad
▪ triedy a chodby zdobia kvitnúce a nekvitnúce kvety
▪ areál školy tvoria upravené trávnaté plochy, kvetinové záhony a udržiavaná skalka
Učitelia vystupujú vo výchovno- vzdelávacom procese ako koordinátori. Na hodinách projektového a skupinového vyučovania usmerňujú samostatnú a tvorivú činnosť žiakov,
vedú ich k partnerskému vzťahu „ učiteľ . žiak „.
- Charakteristika školského vzdelávacieho programu
- Zameranie školy
Koncepcia Základnej školy s materskou školou, Motešice 77 bola vypracovaná v spolupráci s pedagogickým zborom, Radou školy aRodičovskýmzdružením.Cieľ vzdelávacieho programu našej školy je zadefinovaný v motte koncepcie.
Environmentálne zameranie bude prínosom k všestrannej výchove osobnosti absolventa školy.
V zmysle motta:
V ochrane prírody hľadajme skutočné hodnoty života.
Chceme umožniť žiakom našej školy učiť sa pozorovať, citlivo vnímať a hodnotiť konanie ľudí vo vzťahu k životnému prostrediu. Dôležité je, aby na svojej ceste za poznaním pochopili platnosť prírodných zákonitostí, súvislosti od ekosystémov po biosféru ako celku ako aj postavenie človeka v prírode a funkciu ekosystému vo vzťahu k ľudskej spoločnosti. Pochopenie problému je základnou podmienkou aktívneho prístupu každého absolventa školy k efektívnej ochrane životného prostredia.
Poznávajme prírodu.
V prírodnom prostredí chceme vytvoriť podmienky na sledovanie, poznávanie a mapovanie flóry a fauny regiónu v súvislosti so zložkami životného prostredia. Je dôležité poznať ohrozené ako aj chránené druhy živých organizmov, pochopiť zachovanie biodiverzity, ochranu a význam vody, pôdy , vzduchu , obnoviteľných a neobnoviteľných zdrojov energie pre život.
Poznávajme ľudí a hlavne seba samého ..
Viesť žiakov k chápaniu, analýze a hodnoteniu vzťahov medzi človekom a prírodným i spoločenským prostredím. Prostredie , ktoré nás obklopuje má vplyv nielen na zdravie
každého z nás ale aj celej ľudskej populácie v rôznych oblastiach sveta .
2.2 Ciele školského vzdelávacieho programu
Hlavný cieľ:
Umožniť žiakom osvojiť si základné kompetencie všeobecného vzdelania:
Využívať materinský i cudzí jazyk na komunikáciu medzi ľuďmi a na tvorbu vlastných
jazykových prejavov. Chápať zákonitosti prírody a aplikovať pritom znalosti matematické, chemické ,fyzikálne a biologické. Zvládnuť informačno-komunikačné technológie a ich pomocou prezentovať závery svojich projektových úloh. Viesť žiaka k sebaúcte a spoznávaniu zásad medziľudských vzťahov, rozvíjať schopnosť rešpektovať a tolerovať hodnoty iných kultúr a vytvárať si vlastný názor. Prostredníctvom pohybu a osvojením si zásad správnej výživy zabezpečiť celkový vývin osobnosti absolventa našej školy.
Čiastkové ciele:
Viesť žiaka k samostatnosti, tvorivosti a efektívnosti riešenia problémov
▪ podporovať sebadôveru každého žiaka
▪ zadávať problémové úlohy primerané veku , objavovať vzájomné vzťahy a príčiny
▪ viesť k analýze získaných informácií ( triediť na podstatné a vedľajšie)
▪ motivovať žiakov k efektívnym riešeniam ( využívať matematickú logiku, problémové
úlohy z praxe, vyhľadávať analogické úlohy a hľadať riešenia)
▪ dbať na rozvoj digitálnej gramotnosti žiakov a jej aplikáciu vo všetkých predmetoch
Motivovať žiakov k sebahodnoteniu ,zodpovednosti a celoživotnému vzdelávaniu
• naučiť žiakov objektívnemu sebahodnoteniu a hľadaniu reálnych možností pri výbere
budúceho povolania
• vedieť správne reagovať a riešiť bežné situácie
• motivovať žiakov k vzdelávaniu ( štúdium v cudzom jazyku, štúdium v zahraničí,
celoživotné vzdelávanie)
• umožniť vytvorenie pozitívneho vzťahu k informačným zdrojom a vedieť ich aplikovať
v praxi
Rozvíjať poznanie v oblasti prírodného prostredia
▪ citlivé vnímanie sveta, uvedomelá striedmosť a skromnosť
▪ úcta k životu v akejkoľvek forme
▪ dôraz na praktické činy v prospech životného prostredia
▪ zodpovedné konanie a zodpovednosť za vlastné činy
Spoznávať zásady dobrých medziľudských vzťahov , viesť žiakov k ohľaduplnosti a tolerancii
▪ rozvíjať u žiakov sociálne zručnosti ( viesť k otvorenej komunikácií, pozitívne hodnotenie iných )
▪ porozumieť odlišnému spôsobu života, rešpektovať zvyky a tradície iných národov a kultúr
▪ formovať spoločenstvo žiakov, ľudských spoločenstiev ( vzťahy v kolektíve, výchova k
manželstvu a rodičovstvu )
▪ prijímať vlastné rozhodnutia vo vzťahu k iným svetonázorom a tolerancia k rozhodnutiam
druhých
• rozvíjať kladné citové vzťahy k zdravotne znevýhodneným a k starým ľuďom
Naučiť sa chápať prírodu ako zdroj inšpirácie pre vytváranie kultúrnych a umeleckých hodnôt
▪ opísať svoj estetický zážitok (prostredníctvom výtvarných, hudobných umeleckých prvkov)
▪ viesť žiakov k vyjadrovaniu svojich myšlienok, skúseností a emócií prostredníctvom médií
( hudobný, výtvarný, dramatický prejav)
▪ vyjadriť svoje postoje k problémom prostredníctvom multimédií ( video, film, elektronické
médiá)
Formovať pozitívny vzťah k telesnej výchove , športovým aktivitám a k celoživotnej starostlivosti o svoje zdravie
▪ podporovať aktivity športového zamerania
▪ uplatňovať zásady hygieny a bezpečnosti pri športe
▪ osvojiť si zásady zdravého životného štýlu a starať sa o svoje zdravie
▪ viesť na škole protidrogovú prevenciu
• naučiť žiakov zodpovednosti za svoje zdravie a zdravie iných ( ochrana nefajčiarov)
2.3.Výchovné a vzdelávacie stratégie školy
Stratégie našej školy sa realizujú prostredníctvom školských a mimoškolských aktivít pod vedením koordinátorov environmentálnej, protidrogovej, dopravnej výchovy a v spolupráci s koordinátorom proti šikanovaniu a drogových závislostí, výchovy k manželstvu a rodičovstvu, s výchovným poradcom a ostatnými pedagogickými zamestnancami.
Naše priority:
• Absolventi našej školy získajú po ukončení povinnej deväťročnej školskej dochádzky
také množstvo vedomostí, ktoré im umožnia ďalšie vzdelávanie, výber profesie a zaradenie
do života a využitie vedomostí v praxi podľa miery ich schopností.
• Vzdelávanie sa začína už v predškolskom zariadení. Predprimárne vzdelávanie je zamerané na rozvíjanie matematických znalostí, rečového prejavu, výtvarnej tvorivosti a športových i hudobných aktivít. Metódou hry a skupinovej práce vedieme žiakov k vyjadrovaniu vlastných názorov, postojov a pocitov, vytváraniu vzťahov v detskom kolektíve, k ohľaduplnosti a tolerancii.
• V predprimárnom vzdelávaní prehlbujeme získané vedomosti, rozvíjame komunikačné schopnosti písomného i ústneho prejavu primerané veku. Vhodnou motiváciou a metódou hry sa snažíme viesť žiakov k literárnemu bohatstvu .V našej škole je zriadená čitáreň, ktorá slúži žiakom na kontakt s poéziou a prózou na hodinách čítania na prvom stupni alebo hodinách Slovenského jazyka a literatúry na druhom stupni. Organizujeme podujatia literárneho zamerania : pre prvý stupeň „ Z rozprávky do rozprávky“, „Rozprávkové vretienko“ a každoročne Hviezdoslavov Kubín.
• Venujeme sa rozvíjaniu talentov v oblasti prírodných vied. Zúčastňujeme sa každoročne súťaží „Matematický klokan, Pytagoriáda, Pangea a Matematická olympiáda „. K poznaniu prírodného bohatstva a prírodných pomerov rôznych krajín aj regiónu vedieme žiakov na hodinách biológie a geografie. Podporujeme ich tvorivé schopnosti v projektovej činnosti a rešpektujeme ich názory pri návodoch na riešenie lokálnych a globálnych problémov. Talentovaných žiakov pripravujeme na olympiády.
• Dôležité miesto vo vyučovaní majú informačné komunikačné technológie. Zavedenie internetu do školy otvorilo nové možnosti komunikácie školy a nadviazanie spolupráce s mimovládnymi inštitúciami, čo má význam pre modernizáciu a zavedenie inovačných prvkov do vyučovacieho procesu. Okrem toho je to zdroj informácií, z ktorého majú možnosť naši žiaci čerpať pri svojich samostatných prácach a malých školských projektoch. Komunikácia cez internet nám otvorila nové možnosti pri práci na medzinárodných projektoch e Twinning.
• Formovanie kolektívu a tímová práca je základom pre úspešné riešenie problémov.
Najdôležitejšiu úlohu má v tomto prípade triedny učiteľ, ktorý rieši problémy adaptácie v
predprimárnom vzdelávaní, v prvom ročníku základnej školy a v našom prípade aj v piatom ročníku nakoľko sme spádovou školou. Jeho úlohou je viesť žiakov triedneho kolektívu k otvorenej komunikácií sebahodnoteniu, k dobrým medziľudským vzťahom, k priateľstvu a dôvere. Formou rozhovoru alebo diskusie nájsť spoločné riešenie v oblasti porušovania školského poriadku, zaostávania v učení a sporov v triednom kolektíve. Vytvorenie žiackeho kolektívu je dlhodobý proces. Správny postoj triednych učiteľov k žiakom a vytvorené partnerské vzťahy učiteľ -. žiak sa odrážajú v dôvere a spolupráci našich absolventov so školou v dospelosti. Mnohí pracujú v škole ako pedagógovia, iní ako nepedagogickí zamestnanci.
• Tímová práca je základom úspechu. Týmto smerom vedieme kroky našich žiakov.
Učíme ich preberať zodpovednosť za zverené úlohy, rešpektovať názory iných ale nehanbiť sa vyjadriť svoj vlastný názor. Zapájame sa do environmentálnych akcií pri príležitosti Dňa Zeme, Dňa životného prostredia a dávame priestor prejaviť súdržnosť žiackych kolektívov a kvalitu tímovej práce.
• Profesionálnej otázke sa venujeme v priebehu celého štúdia na druhom stupni. Triedni učitelia spolupracujú s výchovným poradcom. Vedieme žiakov k sebazdokonaľovaniu a hodnoteniu reálnych možností ďalšieho vzdelávania.Správnym prístupom pedagogických pracovníkov je možné docieliť pozitívne zmeny v postojoch a konaní žiakov.
• Aktívnou spoluprácou rodičov,pedagogických zamestnancov, asistenta učiteľa a výchovného poradcu viesť žiaka so zdravotným alebo iným znevýhodnením smerom k odstraňovaniu problému vo výchove a vzdelávaní.
Pomôcť žiakovi zaradiť sa do žiackeho kolektívu, zmierniť prejavy jeho znevýhodnenia vo vzťahu k spolužiakom , pedagogickým i nepedagogickým zamestnancom ako aj k rodičom.
Vytvárame podmienky pre individuálne vyučovanie a prístup k integrovaným žiakom.
V špeciálnej učebni sa môžu žiaci vzdelávať pod vedením pedagóga v predmete , v ktorom bolo zistené ich znevýhodnenie. Učebňa slúži aj na individuálnu prácu pedagóga so žiakmi, zaradenými do integrácie.
• Vytvorenie pozitívneho vzťahu k pohybovej aktivite a športovej činnosti je hlavným cieľom učiteľov telesnej výchovy. Ich snahou je motivovať čo najviac žiakov a zapojiť ich do telovýchovných aktivít v rámci nepovinnej telesnej výchovy a mimoškolskej záujmovej činnosti.
Pedagógovia pracujú s talentovanými žiakmi. Zúčastňujú sa športových akcií organizovaných CVČ :„ Cezpoľný beh“, halový futbal a súťaž vo futbale v rámci Coca- cola pohár a stolnotenisový turnaj. V priebehu školského roku sa organizujú pravidelne športové súťaže zamerane na atletiku „ Atletický štvorboj“ a na športové hry .
K medzitriednym súťažiam patria turnaje : volejbalový, futbalový a vo vybíjanej.
• Vedieme žiakov k osvojeniu si pravidiel cestnej premávky. Dopravnú výchovu realizujeme ako súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu v jednotlivých predmetoch a na prvom stupni v blokovom vyučovaní zaradenom do dní. Dva dni venované chodcom, jeden cyklistom a jeden prvej pomoci.
• Naučiť žiakov , aby boli zodpovední za svoje konanie je cieľom všetkých pedagogických pracovníkov školy. Koordinátor protidrogovej prevencie spolupracuje s Policajným zborom a organizuje besedy na témy : „Šikanovanie, Nie droge, Alkohol skrytý nepriateľ, Ochrana práv nefajčiarov.“ Aby sme zabránili propagovaniu a šíreniu drog a iných omamných látok v škole uskutočňujeme policajné prehliadky so psom na vyhľadávanie drog.
• V našej škole už niekoľko rokov organizujeme školské aj mimoškolské akcie environmentálneho zamerania. Environmentálna výchova a je súčasťou dlhodobých projektov : „ Dnešný hit – zdravo žiť“- pri príležitosti významných dní Deň mlieka,
Týždeň zdravej výživy, Deň jablka, Deň zdravia,
Deň vody sa pre žiakov školy zabezpečí zdravá
desiata
„Deň zdravia“- deň otvorených dverí, ktorý organizujeme v spolupráci s RÚVZ
v Trenčíne .Pre žiakov prvého aj druhého stupňa sú pripravené
besedy s odborníkmi pre výskum chorôb a detskými pediatrami.
„ Deň narcisov“- každoročne sa zapájame do akcie a prispievame finančnou
čiastkou na Ligu proti rakovine.
„Biela pastelka“ - každoročne sa zapájame do akcie a prispievame finančnou
čiastkou Únii nevidiacich.
Zapájame sa do súťaží vyhlásených nadáciami a mimovládnymi organizáciami.
Spolupracujeme s mimovládnou organizáciou SOS Brid/Life Slovensko ,VLK a zapájame sa do malých členských projektov.
Dávame priestor našim žiakom pri realizácií čiastkových problémových úloh projektov školy.
Výstupné zistenia a výsledky analýz prezentujú prostredníctvom moderných metód komunikácie a tímovo pracujú na konečnom vyhodnotení.
• Spolupracujeme so zriaďovateľom pri organizovaní spoločenských a kultúrnych podujatí: Pasovanie prvákov, Mesiac úcty k starším, Deň matiek, Deň detí, Slávnostné ukončenie predprimárneho a nižšieho stredného vzdelania.
Naši žiaci pripravujú k spoločenským a kultúrnym podujatiam program.
2.4. Profil absolventa
Absolvent našej školy:
• vie vyjadriť svoj názor v písomnej, ústnej a prezentačnej forme v rodnom aj v cudzom
jazyku,
• obhájiť svoj názor a pritom rešpektovať názory iných,
• dokáže využiť argumenty a fakty v prospech občianskych aktivít.
Absolvent predprimárneho vzdelávania vie:
V súlade s našim Školským vzdelávacím programom zameraným na Environmentálnu výchovu absolvent vie:
• pozorovať a citlivo vnímať prírodu,
• vyjadriť počet pozorovaných prírodnín,
• prostredníctvom výtvarného prejavu zobraziť farebnosť okolia,
• svoj vzťah k prvkom prírody vyjadruje piesňou,
• pohybom na čerstvom vzduchu upevňuje svoje zdravie.
V súlade s inovovaným Štátnym vzdelávacím programom absolvent predprimárneho vzdelávaniadieťa sa stáva absolventom ak:
- dieťa je po absolvovaní materskej školy pripravené na vstup do základnej školy,
- vzdelávanie v materskej škole smeruje k osvojeniu všeobecného vzdelania a poskytuje základné predpoklady pre všeobecné vzdelávanie na nasledujúcich stupňoch vzdelávania,
- predpokladom na vstup do primárneho vzdelávania je dosiahnutie školskej spôsobilosti.
Zohľadňujúc základný rámec kľúčových kompetencií dieťa v materskej škole získava prvotné základy:
1. komunikačných kompetencií
2. matematických kompetencií a kompetencií v oblasti vedy a techniky,
3. digitálnych kompetencií,
4. kompetencií učiť sa, riešiť problémy, tvorivo a kriticky myslieť,
5. sociálnych a personálnych kompetencií,
6. občianskych kompetencií,
7. pracovných kompetencií.
Dieťa po absolvovaní materskej školy nedisponuje rozvinutými kompetenciami v daných oblastiach, no dosahovanie základných cieľov jednotlivých vzdelávacích oblastí tohto programu vytvára predpoklady na ich plné rozvinutie v budúcnosti.
Absolvent primárneho vzdelávania pozná:
V súlade s našim Školským vzdelávacím programom zameraným na Environmentálnu výchovu absolvent vie:
• názvy rastlín a živočíchov svojho okolia,
• ohrozené a chránené druhy rastlín a živočíchov,
• liečivé a poľnohospodárske plodiny,
• hospodárske , domáce zvieratá a poľovnú zver,
• zloženie vody, pôdy, vzduchu a ich význam pre život,
• význam triedenia odpadu, recyklácie,
• význam šetrenia elektrickej energie, vody,
• význam ochrany prírodného prostredia pre ďalšie generácie.
V súlade s inovovaným Štátnym vzdelávacím programom absolvent primárneho vzdelávania má :
- Pojmy žiak, učiteľ sú v dokumente používané ako pedagogické kategórie alebo označenie profesijnej skupiny, t. j. vo význame žiak i žiačka, učiteľ i učiteľka. Na veku primeranej úrovni disponuje nasledujúcimi kľúčovými kompetenciami
- Pozná a uplatňuje účinné techniky učenia sa;
- vyjadruje sa súvisle písomnou aj ústnou formou, v materinskom, štátnom jazyku;
- rozumie najzákladnejším slovným spojeniam v anglickom jazyku a dokáže ich
používať
- využíva základné matematické myslenie na riešenie praktických problémov
v každodenných situáciách
- vie používať vybrané informačné a komunikačné technológie pri učení sa,
- pozná riziká spojené s využívaním internetu a médií; získa základy uplatňovania
kritického myslenia pri práci s informáciami;
- dokáže aplikovať osvojené prírodovedné a spoločenskovedné poznatky vo svojej
činnosti, v starostlivosti o seba a druhých;
- rozpozná v škole a vo svojom najbližšom okolí určitý problém, premýšľa o jeho
príčinách a vie navrhnúť riešenie podľa svojich vedomostí a skúseností;
- váži si seba i druhých, dokáže ústretovo komunikovať a spolupracovať;
- správa sa kultúrne, primerane okolnostiam a situáciám;
- má vzťah ku kultúrno-historickému dedičstvu, ľudovým tradíciám a umeniu,s
ktorými sa stretáva vo svojom živote;
- dokáže byť tolerantný, snaží sa pochopiť druhého, pozná a toleruje jeho kultúru,
tradície, spôsob života;
- uvedomuje si, že má svoje práva a povinnosti, rešpektuje práva iných.
- K rozvoju kompetencií prispieva celý vzdelávací obsah, organizačné formy a metódy výučby, podnetné sociálno-emočné prostredie školy, rôzne aktivity uskutočňované v škole, ale aj v mimo vyučovacej a mimoškolskej činnosti.
Absolvent sekundárneho vzdelávania :
V súlade s našim Školským vzdelávacím programom zameraným na Environmentálnu výchovu absolvent vie:
• vie z pozorovania prírody vyvodiť prírodné zákonitosti ( od analýzy k syntéze ),
• pozná význam zachovania biodiverzity pre život,
• pozoruje a mapuje svoje najbližšie okolie a zisťuje úroveň znečistenia ( zachovania)
pôvodného prírodného prostredia,
• sleduje a zaznamenáva výskyt vzácnych druhov flóry a fauny, pracuje na pláne zachovania
výskytu v lokalite,
• stará sa o lesnú zver v zime ,zbiera lesné plody a prikrmuje ju,
• dbá o kultúrne prostredie v učebniach , chodbách a exteriéri školy,
• triedi odpad, nabáda k triedeniu svoje okolie,
• má kladný vzťah k všetkým formám života a chráni ich,
• pestuje si pozitívny vzťah k sebe samému, k inému človeku, národom a národnostiam,
• aktívne sa podieľa na tvorbe životného prostredia,
• chápe súvislosti vzniku a dôsledky lokálnych a globálnych problémov a možných
ekologických katastrof na Zemi,
• hľadá efektívne riešenie regionálnych ekologických problémov.
V súlade s inovovaným Štátnym vzdelávacím programom absolvent nižšieho stredného vzdelávania má nasledujúci profil:
Profil absolventa sa odvíja od kompetencií, ktoré žiak získal v procese vzdelávania a sebavzdelávania v rámci nižšieho stredného stupňa vzdelávania a iných rozvíjajúcich aktivít.
Absolvent nižšieho stredného vzdelávania disponuje nasledujúcimi základnými kompetenciami, ktoré vychádzajú zo vzdelávacích štandardov vyučovacích predmetov a špecifických cieľov prierezových tém na tomto stupni vzdelávania:
- pozná a uplatňuje efektívne techniky učenia sa a osvojovania si poznatkov;
- vyjadruje sa súvisle, výstižne a kultivovane písomnou aj ústnou formou;
- využíva cudzí jazyk na úrovni používateľa základov jazyka;
- používa matematické postupy a vedomosti pri riešení praktických problémov,
- je schopný aplikovať osvojené matematické modely logického a priestorového myslenia; používa informačné a komunikačné technológie pre potreby učenia sa a pre svoj život,
- vyhľadá a využije viaceré informácie a možnosti pri plánovaní úloh a riešeníproblémov s uplatnením zásad kritického myslenia;
- dokáže aplikovať osvojené poznatky a metódy prírodných vied vo svojom živote;
- uplatňuje osvojené základy pre efektívnu spoluprácu a komunikáciu v skupine;
- posúdi svoje silné a slabé stránky s ohľadom na svoje ďalšie vzdelávanie a budúce profesijné záujmy,
- chápe dôležitosť ochrany svojho zdravia a uprednostňuje základné princípy zdravého životného štýlu v každodennom živote,
- uvedomuje si význam kultúrneho dedičstva a umenia vo svojom živote a živote celej spoločnosti,
- prijíma rozmanitosť ako prirodzenú súčasť spoločnosti;
- pozná a uplatňuje svoje práva a rešpektuje práva iných;
- má predpoklady stať sa aktívnym občanom v národnom i globálnom kontexte.
- získané kompetencie žiaka menia svoju kvalitu (rozvíjajú sa) v priebehu ďalšieho vzdelávania.
- Zabezpečenie výučby pre žiakov so špeciálnymi potrebami
a/ Žiaci so špeciálnymi potrebami a so zdravotným znevýhodnením
Škola spolupracuje s CPPP a P v Bánovciach nad Bebravou a taktiež s CPPP a P v Trenčíne.
V prípade, že žiaka so špeciálnymi potrebami zaradí komisia do skupiny integrovaných žiakov, výchovná poradkyňa v spolupráci s triednym učiteľom vypracuje individuálny výchovno-vzdelávací program. Pri vypracovaní IVVP berie do úvahy individuálne potreby znevýhodneného žiaka na základe doporučení CPPP a P .
V súčasnosti nie je na škole vybudovaný bezbariérový prístup pre žiakov so zdravotným znevýhodnením. Je zriadená učebňa pre integrovaných žiakov.
- Žiak so sluchovým znevýhodnením je vzdelávaný v kmeňovej triede s ostatnými žiakmi za prítomnosti asistenta učiteľa. Je vzdelávaný vo všetkých predmetoch. V predmetoch Matematika, Slovenský jazyk a literatúra mu je poskytnuté individuálne vzdelávanie s kvalifikovaným pedagógom mimo kmeňovú triedu.
- Žiak s mentálnym znevýhodnením vzdelávaný podľa Variantu A je zaradený do kmeňovej triedy. Je vzdelávaný za prítomnosti asistenta učiteľa na hodinách Matematiky a Slovenského jazyka a literatúry. V učebni pre individuálne vzdelávanie je vzdelávaný v predmete Vecné učenie. Vzdelávanie ostatných predmetov absolvuje so žiakmi v bežnej triede s prihliadnutím na jeho znevýhodnenie.
b/ Žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia
Žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia zabezpečujeme príspevok na učebné pomôcky, stravu a štipendium.
c/ Žiaci s nadaním
V našej škole neevidujeme mimoriadne talentovaných žiakov v niektorom predmete.
Venujeme sa aktívnym žiakom a pripravujeme ich na olympiády a súťaže rôzneho zamerania.
- Začlenenie prierezových tém
Prierezové témy slúžia na prehĺbenie základného učiva, so zameraním na aplikáciu teoretických vedomosti v praxi. Prepojením rôznych oblastí sa vytvárajú predpoklady pre komplexné vzdelávanie žiakov na jednotlivých úrovniach vzdelávania.
Charakteristika prierezových tém a ich zaradenie do výchovno-vzdelávacieho procesu
Dopravná výchova (DOV)
Prierezová téma bude v prvom až štvrtom ročníku prvého stupňa realizovaná formou blokového vyučovania. Blokové vyučovanie je rozdelené na dve časti : teoretickú a praktickú. Realizácia –Didaktické hry, jeden blok teoretickej dopravnej výchovy. Dopravné ihrisko – praktická časť dopravnej výchovy.
Na druhom stupni realizovaná formou blokového vyučovania s dotáciou 1hodina mesačne t.j. 10 hodín v školskom roku. Blokové vyučovanie je rozdelené na dve časti : teoretickú a praktickú. Realizácia: Účelové cvičenia, jeden blok teoretickej dopravnej výchovy. Praktická časť :Dopravné ihrisko(5.r.), 6.-9. ročník jarné účelové cvičenie.
Environmentálna výchova ( ENV)
Začlenenie témy environmentálna výchova do vyučovania:
- prvom stupni do predmetov Prvouka, Prírodoveda a Vlastiveda ( 20 hodín).
- v piatom ročníku do predmetu Biológia
- v šiestom ročníku nový predmet: Environmentálna výchova, Tvorba životného prostredia
- v šiestom ročníku: súčasť Biológie ( blok 4 krát v školskom roku), v 7. a 8. ročníku 0,5 hodiny
- v ôsmom a deviatom ročníku kurzovou formou OČAP :
a/ teoretická časť (10 hodín- t.j. 2 dni po 5 hodín )
b/ praktická časť ( 10 hodín – t.j. 2 dni po 5 hodín)
Praktická časť sa realizuje formou exkurzií, pobytom v prírode ( medzipredmetové vzťahy - BIO, CHE, GEG- OBN)
Osobnostný a sociálny rozvoj (OSR)
Prierezová téma sa začleňuje do predmetov výchovného charakteru ( náboženská a etická
výchova, občianska náuka) prostredníctvom vhodných modelových situácií, diskusií a didaktických hier.
Ochrana života a zdravia (OŽZ)
V rámci tejto témy sa aplikuje učivo ochrany človeka a prírody, ktoré integruje postoje, vedomosti a schopnosti žiakov so zameraním na ochranu života v mimoriadnych situáciách
( pobyt v prírode, pohyb v prírode).
Organizačné začlenenie prierezovej témy : a/ teoretická časť
b/ praktická časť
Obsahová náplň:
1/ Civilná obrana 2/ 1
2/Zdravotná príprava 2 / 1
3/Pohyb a pobyt v prírode 1 / 2
Prierezová téma sa realizuje formou didaktických hier a účelových cvičení v jesennom a jarnom období v každom školskom roku
Realizácia didaktických hier (DH) a účelových cvičení (ÚC):
Jesenné obdobie :
DH : teoretická časť ( 3 hodiny), praktická časť (4 hodiny)
ÚC : teoretická časť ( 3 hodiny), praktická časť( 5 hodín)
Jarné obdobie :
DH : teoretická časť ( 3 hodiny), praktická časť (4 hodiny)
ÚC : teoretická časť ( 3 hodiny), praktická časť( 5 hodín)
Tvorba projektu a prezentačné zručnosti (TPZ)
Téma sa realizuje priebežne v jednotlivých predmetoch. Žiaci sa naučia prezentovať svoju
prácu písomnou, ústnou formou a prostredníctvom IKT
Multimediálna výchova (MUV)
Média majú vplyv na hodnoty, postoje a správanie jedinca.
Ciele:
- rozumieť pravidlám fungovania mediálneho sveta, vedieť sa v ňom orientovať
- dokázať posudzovať mediálne šírené posolstvá
- uvedomiť si negatívne mediálne vplyvy na svoju osobnosť a snažiť sa ich eliminovať
- vedieť tvoriť mediálne produkty
- naučiť sa pracovať s médiami
Začlenenie témy do vyučovacieho procesu sa realizuje priebežne vo všetkých predmetoch .
Multikultúrna výchova (MkV)
Výchova je zaradená do obsahu vzdelávania s ohľadom na slovenské kultúrne prostredie, kde po stáročia spolunažívali príslušníci rôzneho etnického, národného, náboženského a kultúrneho pôvodu.
Ciele :
- rozvoj chápania iných kultúr
- akceptovanie iných kultúr a rozvíjanie medziľudskej tolerancie
- skúma medziľudské vzťahy ( vzťahy v škole, rodine)
Prierezová téma sa začleňuje do vyučovacieho procesu priebežne v predmete: Dejepis, Občianska náuka, Náboženská a Etická výchova, Hudobná výchova.
Regionálna a tradičná ľudová kultúra(RLK)
Cieľom zaradenia prierezovej témy do vyučovania je vytvárať u žiakov predpoklady na pestovanie a rozvíjanie citu ku krásam svojho regiónu, prírody, staviteľstva, ľudového umenia a spoznávanie kultúrneho dedičstva našich predkov. Výchovno- vzdelávacia činnosť je zameraná na to, aby žiaci v rámci regionálnej výchovy poznali históriu, tradície a kultúru vlastnej obce.
Začlenenie témy do vyučovania
ISCED 1:
Na prvom stupni priebežne v predmetoch :
- prírodoveda(flóra a fauna, význam ochrany prírody, lesa, vody, živočíchov objavovanie a spoznávanie prírodných krás a zaujímavostí najbližšieho okolia),
- vlastiveda(kraj, kde žijem; škola a jej okolie; moja trieda; obec, v ktorej žijem;čo sa mi v našom kraji najviac páči; čím sa pýši naša obec ,príbehy o rodákoch),
- výtvarná výchova ( sochy, maľby, výtvarní a hudobní umelci regiónu),
- hudobná výchova ( ľudové piesne, zvyky regiónu, vlastná tvorba –spevník regiónu); poznávanie vyčítaniek, hádaniek, básní, ľudovej piesne, tanec, ľudové kroje,hudobný, pohybový, výtvarný prejav), príslovie, porekadiel, pranostík, bájok, rozprávok: ľudových, autorských, povestí a ),
- slovenský jazyk a literatúra ( básne, príslovie, porekadlá, pranostiky, bájky, rozprávky, ľudové povesti, básnici a spisovatelia rodného kraja),
- etická výchova( moja rodina, regionálne zvyky a tradície),
- náboženská výchova ( sviatky a tradície ),
- pracovné vyučovanie (tradičné remeslá).
ISCED 2:
Na druhom stupni sa prierezová téma realizuje priebežne v povinných predmetoch a v predmetoch školského vzdelávacieho programu:
- V šiestom ročníku Dramatická výchova ako samostatný predmet (divadielka,rozprávky, príbehy, legendy spojené s históriou obce – tradičné regionálne zvyky a obyčaje).
- V šiestom ročníku v predmete Environmentálna výchova ako samostatný predmet ( prírodné krásy regiónu,náučné chodníky v regióne, chránené rastliny a živočíchy na území regiónu).
- V šiestom ročníku Tvorba životného prostredia ako samostatný predmet( poznávanie a ochrana krás regiónu).
- Priebežne je prierezová téma začlenená do predmetov:
- geografia( regionálna geografia, regionálne mapy, chodníky, značky),
- dejepis ( národné a regionálne dejiny, hrady a zámky regiónu),
- slovenský jazyk a literatúra( básne a povesti, básnici a spisovatelia rodného kraja, ľudová slovesnosť a nárečia),
- výtvarná výchova a výchova umením sochy, maľby, výtvarní a hudobní umelci regiónu),
- hudobná výchova (ľudová hudba, ľudové piesne,ľudové tance a zvyky regiónu, vlastná tvorba –spevník regiónu);
- poznávanie ľudovej piesne, tanec, ľudové kroje (hudobný, pohybový, výtvarný prejav),
- etická a náboženská výchova( moja rodina, regionálne zvyky a tradície),
- Svet práce (tradičné remeslá).
Finančná gramotnosť(FIG) je schopnosť využívať poznatky, zručnosti a skúsenosti za neustáleho vývoja, ktorý umožňuje každému jednotlivcovi efektívne reagovať na nové osobné udalosti a neustále sa meniace ekonomické prostredie. efektívne riadenie vlastných zdrojov s cieľom zaistiť celoživotné finančné zabezpečenie seba a svojej domácnosti. Prierezová téma
je zaradená priebežne do predmetov: Matematika, Občianska náuka, Fyzika, Cvičenia z matematiky.
Vzdelávacia oblasť
Predmety
Počet hodín ŠVP
- ročník
Počet hodín ŠkVP
Spolu hodín
Jazyk a komunikácia
Slovenský jazyk a literatúra
9
1
10
Matematika a práca s informáciami
Matematika
4
1
5
Príroda a spoločnosť
Prvouka
1
0
1
Človek a hodnoty
Etická/Náboženská výchova
1
0
1
Človek a umenie
Výtvarná výchova
2
0
2
Hudobná výchova
1
0
1
Zdravý pohyb
Telesná a športová výchova
2
0
2
Spolu
20
2
22
Školský učebný plán
- Stupeň vzdelávania – ISCED I
Poznámky k voľným hodinám, o ktoré sú posilnené povinné predmety zo ŠVP v 1.ročníku:
Predmet Slovenský jazyk a literatúra sme posilnili o jednu hodinu, aby sme ju venovali práci s textom a rozvíjali komunikačné schopnosti žiakov. V predmete matematika bude jedna hodina dotácie zameraná na riešenie praktických úloh a rozvoju logického myslenia žiakov.
Stupeň vzdelávania – ISCED I
Vzdelávacia oblasť
Predmety
Počet hodín ŠVP
2. ročník
Počet hodín ŠkVP
Spolu hodín
Jazyk a komunikácia
Slovenský jazyk a literatúra
6
3
9
Anglický jazyk
0
1
1
Matematika a práca s informáciami
Matematika
4
1
5
Informatická výchova
1
0
1
Príroda a spoločnosť
Prírodoveda
1
0
1
Vlastiveda
1
0
1
Človek a hodnoty
Etická/Náboženská výchova
1
0
1
Človek a umenie
Výtvarná výchova
1
0
1
Hudobná výchova
1
0
1
Zdravý pohyb
Telesná výchova
2
0
2
Spolu
18
5
23
Poznámky k voľným predmetom , o ktoré sú posilnené povinné predmety ŠVP v druhom ročníku:
Predmet Slovenský jazyk a literatúra sme posilnili o tri hodiny, aby sme ich venovali práci s textom, rozvíjali písomné aj komunikačné schopnosti žiakov. V predmete matematika bude jedna hodina dotácie zameraná na riešenie praktických úloh, rozvoj finančnej gramotnosti a logického myslenia žiakov. Nový predmet Anglický jazyk je v školskom roku dotovaný jednou hodinou týždenne. Cieľom je osvojovanie slovnej zásoby a jej praktické využitie v komunikácii
Stupeň vzdelávania – ISCED I
Vzdelávacia oblasť
Predmety
Počet hodín ŠVP
3. ročník
Počet hodín ŠkVP
Spolu hodín
Jazyk a komunikácia
Slovenský jazyk a literatúra
6
3
9
Anglický jazyk
3
0
3
Matematika a práca s informáciami
Matematika
3
2
5
Informatická výchova
1
0
1
Príroda a spoločnosť
Prírodoveda
1
0
1
Vlastiveda
1
0
1
Človek a hodnoty
Etická/Náboženská výchova
1
0
1
Človek a umenie
Výtvarná výchova
1
0
1
Hudobná výchova
1
0
1
Zdravý pohyb
Telesná výchova
2
0
2
Spolu
20
5
25
Poznámky k voľným predmetom , o ktoré sú posilnené povinné predmety ŠVP v treťom ročníku:
V ISCED 1 v treťom ročníku je nízka dotácia Slovenského jazyka a literatúry, Matematiky ale je zaradený nový predmet Informatická výchova.
Predmet Slovenský jazyk a literatúra je posilnený tromi hodinami, aby žiaci zvládli písomné a ústne formy komunikačných zručností. Zvýšenou dotáciou chceme vytvoriť dostatočný priestor na zvládnutie čítania s porozumením a reprodukcie textu. Dvojhodinová dotácia v matematike umožní venovať sa pamäťovému počítaniu, formovaniu matematickej logiky, finančnej gramotnosti a tiež riešeniu úloh z praxe.
Stupeň vzdelávania – ISCED 1
Vzdelávacia oblasť
Predmety
Počet hodín ŠVP
4.ročník
Počet hodín ŠkVP
Spolu hodín
Jazyk a komunikácia
Slovenský jazyk a literatúra
6
2
8
Anglický jazyk
3
0
3
Matematika a práca s informáciami
Matematika
3
2
5
Informatická výchova
1
0
1
Príroda a spoločnosť
Prírodoveda
0,5
0,5
1
Vlastiveda
1
0
1
Človek a hodnoty
Etická/Náboženská výchova
1
0
1
Človek a umenie
Výtvarná výchova
1
0
1
Hudobná výchova
1
0
1
Človek a svet práce
Pracovné vyučovanie
1
0
1
Zdravý pohyb
Telesná výchova
2
0
2
Spolu
20,5
4,5
25
Poznámky k voľným predmetom , o ktoré sú posilnené povinné predmety ŠVP vo štvrtom ročníku:Predmet Slovenský jazyk a literatúra je dotovaný dvomi hodinami, aby žiaci zvládli písomné a ústne formy komunikačných zručností. Zvýšenou dotáciou chceme vytvoriť dostatočný priestor na zvládnutie čítania s porozumením a reprodukcie textu, motivačné hry a dramatizáciu čítaného textu. Hodinová dotácia v matematike umožní venovať sa pamäťovému počítaniu, získaniu finančnej gramotnosti a formovaniu matematickej logiky. Pol hodinová dotácia Prírodovedy je venovaná environmentálnej výchove.
Povinné hodiny
Rozširujúce hodiny(RH)
Hodiny voliteľných predmetov(VH)
spolu
1.ročník
20
2
0
22
2.ročník
18
4
1
23
3.ročník
20
5
0
25
4.ročník
20,5
4.5
0
25
Spolu
76
17
3
95
Stupeň vzdelávania – ISCED 2
Vzdelávacia oblasť
Predmety
Počet hodín ŠVP
5.ročník
Počet hodín ŠkVP
Spolu hodín
Jazyk a komunikácia
Slovenský jazyk a literatúra
5
0
5
Anglický jazyk
3
1
4
Matematika a práca s informáciami
Matematika
4
1
5
Informatika
1
0
1
Človek a spoločnosť
Dejepis
1
0
1
Geografia
2
0
2
Občianska náuka
0
1
1
Človek a príroda
Biológia
2
0
2
Človek a hodnoty
Etická/Náboženská výchova
1
0
1
Umenie a kultúra
Výtvarná výchova
1
0
1
Hudobná výchova
1
0
1
Zdravý pohyb
Telesná a športová výchova
2
0
2
Spolu
21
5
26
Organizácia zaradenia nových voliteľných predmetov a posilňujúcich hodín do ŠkVP je nasledovná:
Voliteľné predmety v 5. ročníku :
a/zaradené do ŠkVP ako nový predmet výchovy a vzdelávania
1/Človek a spoločnosť - Občianska náuka 1 hodina týždenne
b/ zaradené do ŠkVP ako posilňujúca hodina pre utvrdenie učiva
Jazyk a komunikácia : Anglický jazyk - jedna hodina v týždni venovaná rozšíreniu slovnej
zásoby a zdokonaľovaniu komunikačných zručností
Matematika a práca s informáciami – Matematika– jedna hodina v týždni venovaná riešeniu
praktických úloh, rozvoj logického
myslenia a pamäťového počítania
Stupeň vzdelávania – ISCED 2
Vzdelávacia oblasť
Predmety
Počet hodín ŠVP
6.ročník
Počet hodín ŠkVP
Spolu hodín
Jazyk a komunikácia
Slovenský jazyk a literatúra
4
1
5
Dramatická výchova
0
0,5
0,5
Anglický jazyk
3
0
3
Nemecký jazyk
1
0
1
Matematika a práca s informáciami
Matematika
4
1
5
Informatika
0,5
0,5
1
Človek a spoločnosť
Dejepis
1
0
1
Geografia
1
0
1
Občianska náuka
1
0
1
Človek a príroda
Biológia
1
0
1
Environmentálna výchova
0
1
1
Chémia
0,5
0,5
1
Fyzika
1
1
2
Človek a hodnoty
Etická/Náboženská výchova
1
0
1
Umenie a kultúra
Výtvarná výchova
1
0
1
Hudobná výchova
1
0
1
Človek a svet práce
Tvorba životného prostredia
0
0,5
0,5
Zdravý pohyb
Telesná a športová výchova
2
0
2
Spolu
23
6
29
Voliteľné predmety v 6. ročníku :
a/zaradené do ŠkVP ako nový predmet výchovy a vzdelávania
1/Jazyk a komunikácia - Dramatická výchova 1 hodina týždenne
prvý polrok
2/Človek a príroda - Environmentálna výchova 1 hodina týždenne
Tvorba životného prostredia 1 hodina týždenne
druhý polrok
b/ zaradené do ŠkVP ako posilňujúca hodina pre utvrdenie učiva
Matematika a práca s informáciami – Matematika– jedna hodina v týždni venovaná riešeniu
praktických úloh, rozvoj logického
myslenia a pamäťového počítania,
úlohy na finančnú gramotnosť
Informatika - 0,5 hodiny v týždni umožňuje
zdokonaľovať prácu v programe
PowerPoint
Človek a príroda - Fyzika – jedna hodina v týždni je venovaná riešeniu praktických
úloh a praktickým cvičeniam, aplikovanej Fyzike
a fyzikálnym zákonitostiam prírody,získať základy
Astronómie
- Chémia - 0,5 hodinová dotáciasa bude využívať na praktické
cvičenia, poznávanie a analyzovanie chemických javov
v prírode
Stupeň vzdelávania – ISCED 2
Vzdelávacia oblasť
Predmety
Počet hodín ŠVP
7.ročník
Počet hodín ŠkVP
Spolu hodín
Jazyk a komunikácia
Slovenský jazyk a literatúra
4
1
5
Anglický jazyk
3
0
3
Nemecký jazyk
1
1
2
Matematika a práca s informáciami
Matematika
3,5
1,5
5
Informatika
0,5
0,5
1
Človek a spoločnosť
Dejepis
1
1
2
Geografia
1
0
1
Občianska náuka
1
0
1
Človek a príroda
Biológia
1,5
0
1,5
Environmentálna výchova
0
0,5
0,5
Chémia
0,5
0,5
1
Fyzika
1
0
1
Človek a hodnoty
Etická/Náboženská výchova
1
0
1
Umenie a kultúra
Výtvarná výchova
1
0
1
Hudobná výchova
1
0
1
Človek a svet práce
Tvorba životného prostredia
1
0
1
Zdravý pohyb
Telesná a športová výchova
2
0
2
Spolu
23,5
6,5
30
Nový predmet :/Človek a príroda Environmentálna výchova 0,5 hodina týždenne
Zaradené do ŠkVP ako posilňujúca hodina pre utvrdenie učiva
Jazyk a komunikácia:Nemecký jazyk- 1 hodina týždenne( konverzácia na témy z bežného
života ﴿
Matematika a práca s informáciami: Matematika–1,5 hodiny v týždni( rozvoj logického
myslenia a získanie finančnejgramotnosti,
pamäťové počítanie, príklady z praktického
života)
Informatika - 0,5 hodiny v týždni( práca v Power Pointe-
tvorba prezentácii)
Človek a spoločnosť: Dejepis - 1- hodinová dotácia ( Národné a regionálne dejiny)
Človek a príroda : Chémia - 0,5 hodinová dotácia( praktické cvičenia,poznávanie a
analyzovanie chemických javov)
Biológia -0,5 hodinová dotácia ( praktické cvičenia, projektové
vyučovanie, environmentálne aktivity)
Stupeň vzdelávania – ISCED 2
Vzdelávacia oblasť
Predmety
Počet hodín ŠVP
8.ročník
Počet hodín ŠkVP
Spolu hodín
Jazyk a komunikácia
Slovenský jazyk a literatúra
4
1
5
Anglický jazyk
3
0
3
Nemecký jazyk
1
1
2
Matematika a práca s informáciami
Matematika
4
1
5
Informatika
0,5
0,5
1
Človek a spoločnosť
Dejepis
1
1
2
Geografia
1
0
1
Občianska náuka
0,5
0,5
1
Človek a príroda
Biológia
1,5
0
1,5
Environmentálna výchova
0
0,5
0,5
Chémia
1
1
2
Fyzika
1
1
2
Človek a hodnoty
Etická/Náboženská výchova
1
0
1
Umenie a kultúra
Výchova umením
0,5
0,5
1
Človek a svet práce
Tvorba životného prostredia
1
0
1
Zdravý pohyb
Telesná a športová výchova
2
0
2
Spolu
23
8
31
Nový predmet zaradený do ŠkVP:
Človek a príroda:Environmentálna výchova -0,5 hodina týždenne( praktické cvičenia,
projektové vyučovanie, environmentálne aktivity)
Zaradené do ŠkVP ako posilňujúca hodina pre utvrdenie učiva
Jazyk a komunikácia: Slovenský jazyk -1 hodina týždenne- čítanie s porozumením
Práca s textom, rozbor básní)
Nemecký jazyk- 1 hodina týždenne( konverzácia na témy z bežného
života ﴿
Matematika a práca s informáciami: Matematika– 1 hodina v týždni(získanie finančnej
gramotnosti ,pamäťové počítanie, príklady
z praktického života)
Informatika - 0,5 hodiny v týždni ( práca v Exceli –
práca s tabuľkami)
Človek a spoločnosť: Dejepis – 1 hodinová dotácia vytvára priestor na prácu s dejepisnou
mapou, národné dejiny
Občianska náuka – 0,5 hodiny v týždni (rozvoj medziľudských
vzťahov, vzdelávanie v oblasti ľudských práv ako aj
kpredchádzaniu všetkých foriem diskriminácie, intolerancie
a rasizmu )
Človek a príroda : Chémia - 1,5hodinová dotácia( praktické cvičenia na poznávanie
a analyzovaniechemických javov)
Fyzika - 1,5 hodinová dotácia( praktické cvičenia, fyzika v príkladoch,
fyzika v praxi)
Stupeň vzdelávania – ISCED 2
Vzdelávacia oblasť
Predmety
Počet hodín ŠVP
9.ročník
Počet hodín ŠkVP
Spolu hodín
Jazyk a komunikácia
Slovenský jazyk a literatúra
3
2
5
Cvičenia zo SJL
0
0,5
0,5
Anglický jazyk
3
0
3
Nemecký jazyk
2
0
2
Matematika a práca s informáciami
Matematika
5
0
5
Cvičenia z matematiky
0
0,5
0,5
Informatika
1
0
1
Človek a spoločnosť
Dejepis
2
0
2
Geografia
1
1
2
Občianska náuka
0
1
1
Človek a príroda
Biológia
1
0
1
Chémia
1,5
0,5
2
Fyzika
0,5
0,5
1
Človek a hodnoty
Etická/Náboženská výchova
0
1
1
Človek a svet práce
Tvorba životného prostredia
0
1
1
Zdravý pohyb
Telesná a športová výchova
2
0
2
Spolu
22
8
30
a/zaradené do ŠkVP ako nový predmet výchovy a vzdelávania
1/Jazyk a komunikácia: Cvičenia zo Slovenského jazyka a literatúry - 0.5 hod týždenne
Realizácia: 1 krát za dva týždne 1 hodina
2/ Matematika a práca s informáciami: Cvičenia z matematiky – 0,5 hod. týždenne
Realizácia: 1 krát za dva týždne 1 hodina
Informatika - 1 hodina týždenne
3/Človek a svet práce :Svet práce – tvorba životného prostredia – 1. hod týždenne
4/ Človek a hodnoty: Etická/ náboženská výchova - 1 hod. týždenne
5/ Človek a spoločnosť:Občianska náuka – 1 hodiny v týždni(rozvoj medziľudských
vzťahov , vzdelávanie v oblastiľudských práv ako
aj k predchádzaniu všetkých foriem diskriminácie,
intolerancie a rasizmu )
b/ zaradené do ŠkVP ako posilňujúca hodina pre utvrdenie učiva
Jazyk a komunikácia : Slovenský jazyk - 2 hodiny týždenne( práca s textom, čítanie
s porozumením, rozbor literárnych diel)
Človek a spoločnosť:Geografia – 1 hodiny v týždni(práca s mapou a buzolou, regionálna
geografia)
Človek a príroda : Chémia - 0,5 hodinová dotácia( praktické cvičenia,poznávanie a
analyzovanie prírodnýchjavov)
Fyzika – 0,5 hodinová dotácia ( praktické cvičenia, aplikáciav praktických
úlohách)
Povinné hodiny
Rozširujúce hodiny (RH)
Hodiny voliteľných predmetov (VH)
spolu
5.ročník
21
4
1
26
6.ročník
23
4
2
29
7.ročník
24
4
0
30
8.ročník
23
8
0
31
9.ročník
22
6
2
30
Spolu
115
26
5
146
Spolu RH + VH (26 + 5) = 31hodín
V prílohách sú uvedené učebné osnovy v súlade s novým ŠVP pre 1. ročník ISCED 1 a pre 5. ročník ISCED 2.
ISCED 1: Slovenský jazyk, Matematika, Prvouka, Hudobná výchova, Výtvarná výchova, Náboženská
výchova, Etická výchova, Telesná a športová výchova
ISCED 2: Slovenský jazyk a literatúra, Anglický jazyk, Matematika, Informatika, Geografia, Biológia, Dejepis, Občianska náuka, Výtvarná výchova, Hudobná výchova, Náboženská výchova, Etická výchove, Telesná a športová výchova
V ročníkoch 2. -4 a v ročníkoch 6. -9 postupujeme podľa ŠkVP schváleného pedagogickou radou 26.08. 2013.
3. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia žiakov a autoevaluácia školy
Systém monitoringu a hodnotenia kvality výchovno-vzdelávacieho procesu sa týka troch oblastí:
- Hodnotenie žiakov
- Hodnotenie učiteľov
- Autoevaluácia školy
- Hodnotenie práce žiakov
Hodnotenie žiakov vo výchovno-vzdelávacom procese je neoddeliteľnou súčasťou práce pedagogických zamestnancov. Funkcie hodnotenia sú: motivačná, diagnostická a regulačná.
Hlavný cieľ hodnotenia žiakov je poskytnúť rodičom aj žiakom informácie o predpokladoch, nedostatkoch , rezervách a pokrokoch žiaka pri odstraňovaní zistených nedostatkov. Pri hodnotení sa prelínajú viaceré aspekty : vedomosti, zručnosti a spôsobilosti žiaka v sledovanom predmete .
Systém monitoringu má zabezpečiť kvalitu a efektivitu ŠkVP. Prostredníctvom hodnotenia budeme sledovať vývoj žiaka a budeme odlišovať hodnotenie teoretických vedomostí a spôsobilostí od správania. Iné kritéria hodnotenia budeme používať u žiakov so špeciálnymi potrebami a zdravotným znevýhodnením. Treba brať do úvahy vplyv zdravotného znevýhodnenia na výkon a stupeň spôsobilosti žiaka.
Hodnotenie žiaka :
- priebežné - ktoré realizujeme v priebehu vyučovacieho procesu
1)sebahodnotenie- vedieme žiaka k tomu, aby:
- poznal hodnoty získaných poznatkov
- premýšľal o svojej práci, plánoval ju, stanovil si ciele
- získal pocit istoty pri učení
- vyrovnal sa s úrovňou požiadaviek primeraných jeho veku
- hľadal pomoc pri nezvládnutí požiadaviek
- rozvíjal komunikáciu
- uvedomoval si osobný úspech alebo neúspech
- autoevaluácia –
- čiastkové- hodnotenie vyučovacieho procesu priebežne
b) celkové - ktoré realizujeme v predmete na konci prvého a druhého polroka v školskom roku
Pri hodnotení a klasifikácií žiaka v predmetoch vychádzame z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiaka.
- Zásady hodnotenia a klasifikácie
Pri hodnotení výsledkov práce žiaka sa bude postupovať v súlade s výchovno-vzdelávacími požiadavkami ŠkVP, požiadavkami na rozvoj všeobecných kompetencií, učebnými plánmi a štandardami.
Učiteľ bude hodnotiť vedomosti a zručnosti žiaka komplexne v súlade so špecifickými požiadavkami predmetu. O výsledku ústneho alebo písomného hodnotenia vždy oboznámi žiaka. Kladné alebo záporné výsledky hodnotenia písomných prác predloží žiakovi k nahliadnutiu. V prípade nedostatočného výsledku uvedie príčiny hodnotenia a možnosti nápravy.
Uvoľnenie žiaka z povinného predmetu ŠkVP
Riaditeľ môže uvoľniť žiaka z vyučovania povinného predmetu celkom alebo z časti zo zdravotných alebo iných závažných dôvodov na žiadosť zákonného zástupcu. K žiadosti je potrebné priložiť posudok lekára prípadne iného odborníka ( pracovníka CPP a P).
2. Získavanie podkladov pre hodnotenie
Podklady na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov a správania získa učiteľ metódami:
- diagnostickým pozorovaním žiaka
- sledovaním výkonu a pripravenosti na vyučovanie
- rôznymi druhmi skúšok ( písomné, ústne, grafické, pohybové, praktické)
- analýzou výsledkov žiaka
- konzultáciou s ostatnými pedagógmi, výchovným poradcom, špeciálnym pedagógom
- rozhovorom so žiakom a jeho zákonným zástupcom
Pre celkové hodnotenie predmetu učiteľ získava podklady z :
- odpovedí (ústnych, písomných)
- praktických cvičení ( laboratórnych prác)
- pohybových činností
- grafických prác
3. Hodnotenie prospechu
Hodnotenie žiaka sa v rámci vzdelávania vykonáva podľa úrovne dosiahnutých výsledkov.
Spôsoby hodnotenia
- klasifikáciou
- slovným hodnotením
- kombináciou klasifikácie a slovného hodnotenia
V našej škole hodnotíme klasifikáciou všetky povinné aj voliteľné predmety zo ŠkVP. Náboženskú výchovu a jej alternáciu Etickú výchovu hodnotíme slovne absolvoval ( neabsolvoval)
- Prospech žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa klasifikuje týmito stupňami:
1 – výborný
2 – chválitebný
3 – dobrý
4 – dostatočný
5 – nedostatočný
- Prospech z jednotlivých vyučujúcich predmetov sa na vysvedčení pre prvý stupeň základnej školy uvádza arabskou číslicou, označujúcou klasifikačný stupeň, pre druhý stupeň sa vypíše slovom.
- Prospech z jednotlivých predmetov sa na vysvedčení pre prípravný ročník, nultý ročník, prvý až štvrtý ročník základnej školy môže hodnotiť slovne stupňami:
- dosiahol veľmi dobré výsledky
- dosiahol dobré výsledky
- dosiahol uspokojivé výsledky
- dosiahol neuspokojivé výsledky
- Súčasťou vysvedčenia prípravného ročníka, nultého ročníka, prvého až štvrtého ročníka môže byť slovný komentár za každý polrok, v ktorom je súhrn zhodnotenia vedomostí, zručností, návykov a postojov žiaka.
- Správanie žiaka sa klasifikuje týmito stupňami:
- - veľmi dobré
- - uspokojivé
- - menej uspokojivé
- - neuspokojivé
- Celkové hodnotenie žiaka prípravného ročníka, nultého ročníka, prvého ročníka základnej školy sa na konci prvého polroka a druhého polroka na vysvedčení vyjadruje :
- prospel
- neprospel
- Celkové hodnotenie žiakov druhého ročníka až deviateho ročníka základnej školy sa na konci prvého polroka a druhého polroka na vysvedčení vyjadruje :
- prospel(a) s vyznamenaním
- prospel(a) veľmi dobre
- prospel(a)
- neprospel(a)
- Žiak je hodnotený slovne prospel s vyznamenaním, ak ani v jednom povinnom vyučovacom predmete nemá prospech horší ako chválitebný, priemerný stupeň prospechu z povinných vyučovacích predmetov nemá horší ako 1,5 a jeho správanie je „veľmi dobré“.
- Žiak je hodnotený slovne prospel veľmi dobre, ak ani v jednom povinnom vyučovacom predmete nemá stupeň prospechu horší ako dobrý, priemerný stupeň prospechu z povinných vyučovacích predmetov nemá horší ako 2,0 a jeho správanie je „veľmi dobré“.
- Žiak je hodnotený slovne prospel, ak nemá stupeň prospechu nedostatočný ani v jednom povinnom vyučovacom predmete, ak pri slovnom hodnotení ani v jednom povinnom vyučovacom predmete nebol hodnotený ako „ dosiahol neuspokojivé výsledky“.
- Žiak je hodnotený slovne neprospel, ak má z niektorého povinne vyučovacieho predmetu aj po opravnej skúške stupeň nedostatočný , ak pri slovnom hodnotení z niektorého povinného vyučovacieho predmetu aj po opravnej skúške bol hodnotený ako „ dosiahol neuspokojivé výsledky.
- Žiakovi, ktorí je z niektorom vyučovacom predmete neklasifikovaný ( nehodnotený), sa na vysvedčení uvádza namiesto klasifikačného stupňa alebo slovného hodnotenia slovo:
- absolvoval, ak sa žiak aktívne zúčastňoval na vyučovacom procese daného predmetu alebo ak bol
žiak prítomný na vyučovacej hodine, aj keď zo závažných dôvodov nepracoval
- neabsolvoval, ak žiak zo závažných dôvodov nemohol vykonávať požadované činnosti, a preto sa
na vyučovacom predmete ospravedlnene nezúčastňoval
- neabsolvoval, ak žiak na vyučovacej hodine nepracoval, nevie uplatniť svoje vedomosti a zručnosti ani na podnet učiteľa, celkové hodnotenie takého žiaka je neprospel.
4. Postup pri hodnotení žiaka
- Stupeň prospechu v predmete určí príslušný učiteľ
- Pri celkovom hodnotení sa pri určovaní stupňa prospechu hodnotí úroveň vedomostí a zručností, ktorú žiak dosiahol na konci hodnotiaceho obdobia
- Hodnotenie žiaka so zdravotným znevýhodnením učiteľ dodržiava zásady:
- riadi sa odporúčaniami CPPP aP
- rešpektuje psychický a fyzický zdravotný stav žiaka, druh a stupeň znevýhodnenia
- pri skúšaní sa uprednostňuje forma, ktorá je pre neho výhodnejšia
- zabezpečí, aby pri ústnej, či písomnej skúške neutrpel traumu
- dbá na na jednoznačné zadanie otázok, aby im žiak porozumel
- úroveň čítania sa hodnotí individuálne, s ohľadom na druh a stupeň znevýhodnenia
- žiak s vývinovými poruchami ( dyslexia, dysgrafia, dysortografia) môže písať diktát,učiteľ diktát nehodnotí známkou, ale slovne, vyčísli počet chýb
- u žiaka s telesným postihnutím sa nehodnotí písmo, estetická a grafická stránka prejavu
- žiak, ktorý sa rýchlo unaví, musí mať pri písomnej skúške možnosť pracovať individuálnym tempom
- učiteľ primerane dlhé obdobie nehodnotí žiaka zdravotne oslabeného, alebo po dlhodobom ochorení, ak ešte nemohol byť adekvátne pripravený
- žiak, ktorý sa vrátil do kmeňovej školy zo školy pri zdravotníckom zariadení, učiteľ rešpektuje hodnotenie učiteľa zdravotníckeho zariadenia
- učebné výsledky hodnotí učiteľ s ohľadom na druh a stupeň znevýhodnenia
- žiak, ktorý nemôže plniť učebné osnovy základnej školy v niektorých, alebo všetkých predmetoch a postupuje podľa individuálneho vzdelávacieho programu, jeho výsledky sa hodnotia podľa osobitných kritérií a v doložke na vysvedčení sa uvedie v ktorých predmetoch postupoval podľa individuálneho učebného plánu
- Prípady zaostávania prospechu a nedostatky žiaka prerokúva pedagogická rada. V prípade zhoršenia prospechu alebo správania informuje zákonného zástupcu preukázateľným spôsobom.
- Úspešným absolvovaním posledného ročníka ŠkVP odboru vzdelávania pre prvý stupeňzákladnej školy žiak získa primárne vzdelanie.
- Úspešným absolvovaním posledného ročníka ucelenej časti ŠkVP odboru vzdelávania pre druhý stupeň základnej školy žiak získa nižšie stredné vzdelanie.
- Ak žiak ukončí plnenie povinnej školskej dochádzky v nižšom ako v deviatom ročníkužiak získa primárne vzdelanie
- Deťom, občanom Slovenskej republiky môže povoliť riaditeľ plniť povinnú školskú dochádzku vzdelávaním v školách mimo územia Slovenskej republiky.
5.Hodnotenie žiaka v náhradnom termíne
- Ak pre závažné príčiny nemožno žiaka hodnotiť v riadnom termíne v prvom polroku, žiak sa za prvý polrok nehodnotí. Riaditeľ určí na hodnotenie náhradný termín najneskôr do dvoch mesiacov po skončení prvého polroka.
- Ak pre závažné príčiny nemožno žiaka hodnotiť na konci druhého polroka, riaditeľ určí náhradný termín spravidla v poslednom týždni augusta.
6. Opravné skúšky
- Žiak, ktorý má na konci druhého polroka najviac z dvoch predmetov prospech nedostatočný, alebo v slovnom hodnotení dosiahol neuspokojivé výsledky, alebo vyučovací predmet neabsolvoval a neprospel, môže na základe rozhodnutia riaditeľa vykonať z týchto predmetov opravnú skúšku.
- Opravnú skúšku môže vykonať aj žiak, ktorého stupeň na konci prvého polroka je nedostatočný najviac z dvoch povinných vyučovacích predmetov, ktoré sa vyučujú len v prvom polroku.
- Termín skúšok určí riaditeľ školy tak, aby sa vykonali naj neskúr do 31. augusta podľa ods.1.
a/ V prípade, že zo závažných dôvodov nemôže prísť a vykonať opravnú skúšku, možno povoliť
opravnú skúšku v náhradnom termíne najneskôr do 15. septembra.
Žiak, ktorý bol hodnotený v náhradnom termíne podľa čl. 5 ods. 2 najneskôr do 15. októbra.
b/ Podľa odseku 3 vykonáva opravná skúška najneskôr do rokovania pedagogickej rady
o hodnotení za druhý polrok.
- Žiak, ktorý bez závažných dôvodov nepríde na opravnú skúšku, sa hodnotí z vyučovacieho
predmet, z ktorého mal vykonať opravnú skúšku, stupňom prospechu nedostatočný.
7. Komisionálna skúška
- Žiak sa hodnotí podľa výsledkov komisionálnej skúšky ,ak :
- je skúšaný v náhradnom termíne
- vykonáva opravnú skúšku
- o preskúšanie požiada zákonný zástupca
- sa preskúšanie koná na podnet riaditeľa
- je oslobodený od povinnosti dochádzať do školy
- plní osobitný spôsob školskej dochádzky
- má povolené individuálne vzdelávanie
- ukončuje vzdelanie na získanie stupňa vzdelania
- Žiak, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie na základe odporúčania všeobecného lekára pre deti a dorast z dôvodu zdravotného znevýhodnenia, komisionálnu skúšku nevykonáva
- Pedagogický zamestnanec, ktorý zabezpečuje vzdelávanie žiaka, štvrťročne predkladá riaditeľovi písomnú správu o postupe a výchovno-vzdelávacích výsledkov.
- Písomná správa obsahuje : údaje identifikujúce žiaka, hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov a návrh hodnotenia.
- Ak má zákonný zástupca pochybnosti o správnosti hodnotenia v jednotlivých predmetoch na konci prvého polroka a druhého polroka, môže do troch pracovných dní odo dňa vydania vysvedčenia ,požiadať riaditeľa o vykonanie komisionálnej skúšky. Ak je vyučujúcim riaditeľ školy , o preskúšanie žiaka možno požiadať príslušný orgán miestnej správy v školstve.
- Žiakovi, ktorý sa vzdeláva v škole mimo územia Slovenskej republiky, vzdeláva sa v škole zriadenej iným štátom na území Slovenskej republiky, vzdeláva sa individuálne v zahraničí alebo žiak, ktorému zdravotný stav neumožňuje účasť na vzdelávaní v škole a dosiahol v niektorom predmete prospech nedostatočný alebo dosiahol neuspokojivé výsledky, sa umožní žiakovi vykonať komisionálna skúška.
8. Hodnotenie absolventa vzdelávania na získanie stupňa vzdelania
- Hodnotenie sa vykoná po uskutočnení komisionálnej skúšky, ktoré sú určené učebným plánom
- Ak absolvent v kurze na získanie stupňa vzdelania poskytovaného základnou školou bol klasifikovaný stupňom nedostatočný umožní riaditeľ vykonať opravnú skúšku. Ak bol absolvent kurzu klasifikovaný stupňom nedostatočný najviac z dvoch predmetov, môže opravné skúšky vykonať do dvoch mesiacov.
9.Hodnotenie správania
- Kritéria na hodnotenie správania je dodržiavanie pravidiel správania žiaka a školského poriadku
počas hodnotiaceho obdobia. Učitelia používajú pozitívnu motiváciu.
- Správanie žiaka sa hodnotí so zreteľom na vekové osobitosti podľa týchto požiadaviek:
- pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, návrh na udelenie pochvaly alebo iného ocenenia sa prerokuje na pedagogickej rade,
- opatrenia na posilnenie disciplíny žiaka sa ukladá po objektívnom prešetrení na závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku ,ktoré spravidla predchádza zníženiu stupňa zo správania, podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z opatrení, najmä napomenutie triedneho učiteľa, pokarhanie od triedneho učiteľa, pokarhanie od riaditeľa školy.
- Hodnotenie správania navrhuje triedny učiteľ po prerokovaní s učiteľmi, ktorí v triede vyučujú a schvaľuje riaditeľ po prerokovaní v pedagogickej rade.
- Hodnotenie správania začleneného žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
- ( s poruchami správania) sa posudzuje s prihliadnutím na jeho zdravotné znevýhodnenie.
10. Postup do vyššieho ročníka
- Do vyššieho ročníka postupuje žiak, ktorý prospel.
- Žiak, ktorý bol na konci druhého polroka hodnotený stupňom prospechu nedostatočný alebo dosiahol neuspokojivé výsledky z viac ako dvoch predmetov, opakuje ročník.
- Ročník opakuje aj žiak, ktorého nebude možné hodnotiť v náhradnom termíne zozávažných dôvodov zdravotných, dlhodobého pobytu v zahraničí.
11.Spôsob a podmienky na ukončenie vzdelávania
- V Základnej škole s materskou školou sa realizujú tri stupne vzdelávania: ISCED 0 predprimárne vzdelávanie, ISCED 1- primárne vzdelávanie a ISCED 2 – nižšie stredné vzdelávanie.
- Primárne vzdelávanie trvá štyri roky.
Úspešným absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania pre prvý stupeň základnej školy žiak získa primárne vzdelanie. Na vysvedčení v štvrtom ročníku sa do doložky uvedie: „Žiak získal primárne vzdelanie“.
- Nižšie stredné vzdelávanie trvá päť rokov.
Úspešným absolvovaním posledného ročníka ucelenej časti vzdelávacieho programu odboru vzdelávania pre druhý stupeň základnej školy získa žiak nižšie stredné vzdelanie poskytované základnou školou. Na vysvedčení sa do doložky uvedie: „Žiak získal nižšie stredné vzdelanie“.
- Ak žiak ukončí plnenie povinnej školskej dochádzky v nižšom ako deviatom ročníku, na vysvedčení z príslušného ročníka sa mu do doložky uvedie:
„Žiak získal primárne vzdelanie“.
- Ak žiak, občan Slovenskej republiky, plní povinnú školskú dochádzku vzdelávaním v školách mimo územia Slovenskej republiky, vzdelávaním v školách zriadených iným štátom na území Slovenskej republiky, individuálnym vzdelávaním v zahraničí, na vysvedčení vydanom kmeňovou školou sa v doložke uvedie: „Žiak je na tomto vysvedčení hodnotený z predmetov, z ktorých nebol hodnotený na vysvedčení vydanom v školskom roku ... školou ... za ... ročník“.
- Začlenení žiaci - Pri polročnom a koncoročnom hodnotení zdravotne znevýhodneného žiaka sa používa rovnaké tlačivo vysvedčenia ako pre ostatných žiakov.
Začlenenému žiakovi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa v doložke na vysvedčení uvedie: „Žiak sa vzdelával podľa individuálneho vzdelávacieho programu“.
- Žiakovi so zdravotným znevýhodnením, ktorý sa vzdelával podľa individuálneho vzdelávacieho programu, sa v doložke vysvedčenia uvedie: „Bol(a) vzdelávaný(á) podľa individuálneho vzdelávacieho programu“.
Ak sa v individuálnom vzdelávacom programe úpravy vzdelávania žiaka vzťahujú len k niektorým vyučovacím predmetom, v doložke vysvedčenia sa uvedie: „Bol(a) vzdelávaný(á) podľa individuálneho vzdelávacieho programu uplatňovaného v predmete (predmetoch) ... “.
V doložke vysvedčenia žiaka so zdravotným znevýhodnením je možné uviesť aj ďalšie dôležité skutočnosti súvisiace s jeho vzdelávaním.
- Žiakovi po ukončení povinnej školskej dochádzky v posledný deň školského roka vydáva slávnostne doklad o získanom vzdelaní starosta obce spolu riaditeľkou ZŠ s MŠ.
3.2 Hodnotenie pedagogických zamestnancov
Hodnotenie pedagogických zamestnancov sa v škole uskutočňuje na základe:
- kontroly a hospitačnej činnosti riaditeľa
- úrovne plnenia edukačných cieľov vyučovacieho procesu vyplývajúcich z ŠkVP
- tvorivých aktivít vo vyučovacom a mimoškolskom čase
- schopností inovovať metódy a formy vyučovania( dotazníky, pozorovania a rozhovory, štatistické metódy, projekty, autodidaktické testy)
- úrovne aplikácie IKT vo vyučovacom procese
- výsledkov individuálnej práce s integrovanými, slaboprospievajúcimi a talentovanými žiakmi
- tímovej práce na úrovni predmetových komisií, metodického združenia a celého pedagogického kolektívu
- hodnotenia sebavzdelávania, rekvalifikácie a iného ďalšieho vzdelávania
- schopností sebahodnotenia
- úrovne komunikácie a profesionálnej práce so žiakmi
Hodnotenie sa vykonáva :
- priebežne – v priebehu školského roka
- celkové – na konci školského roka pri hodnotení splnených cieľov
3.3.Autoevaluácia školy
Sebahodnotenie výsledkov školského zariadenia je neoddeliteľnou súčasťou našej školy. Škola informuje žiakov, rodičov, poradné orgány školy aj verejnosť o výsledkoch, ktoré dosiahla pri dosahovaní cieľov definovaných v ŠkVP.
V škole monitorujeme :
- školské prostredie ( klíma školy)
- priebeh vzdelávania ( vyučovací proces, metódy a formy vyučovania)
- materiálno-technické podmienky vzdelávania ( stav učební, pomôcky)
- kvalifikovaný prístup a podmienky vzdelávania integrovaných žiakov a k žiakov so zdravotným znevýhodnením
- výsledky žiakov vo vyučovacom procese
- výsledky vedomostnej úrovne v celoslovenskom monitorovaní
- spokojnosť s vedením školy a pedagogickým kolektívom
Pri monitorovaní využívame :
- dotazníky pre žiakov ( v spolupráci s triednymi učiteľmi )
- štatistické dotazníky pre absolventov ( v spolupráci s výchovným poradcom )
- dotazníky pre rodičov ( testovanie spokojnosti a úrovne spolupráce pri žiakoch s integráciou a zdravotným znevýhodnením)
- analýza možností a ohrození realizácie vyučovacieho procesu
Pri hodnotení analyzujeme:
- dôležitosť a reálnosť stanovených cieľov v ŠkVP
- aktuálny stav plnenia stanovených cieľov
- úspechy ( kladné stránky hodnotenia)
- slabé stránky realizácie ŠkVP ( zisťovanie okolností výsledného stavu, navrhujeme opatrenia
na zefektívnenie realizácie )
Hlavné kritérium hodnotenia je:
- kladné hodnotenie vzdelávacieho procesu žiakmi a rodičmi
- vhodné začlenenie modernizácie a inovačných metód do výchovno-vzdelávacieho procesu
- kvalita dosiahnutých výsledkov
Cieľom vedenia školy a jej zamestnancov je vytvoriť pre žiakov vhodné podmienky pre úspešnú realizáciu priorít stanovených v ŠkVP Základnej školy s materskou školou 77. K splneniu cieľov školského programu s environmentálnym zameraním je potrebná podpora a spolupráca rodičov, poradných orgánov školy a zriaďovateľa.
Tento dokument možno dopĺňať a vykonávať zmeny na základe priebežných výsledkov kontrolnej činnosti v školskom zariadení.
Školský výchovný program bol prerokovaný a schválený na pedagogickej rade dňa
.......................................2015.
Bol odoslaný na prerokovanie a schválenie Rade školy dňa ..................... 2015
Účinnosť školského vzdelávacieho programu je od 1. 9. 2015.
V Motešiciach 24. 8. 2015 Mgr. Iveta Jatzová
riaditeľka ZŠ s MŠ